Rakouští lékaři hrozí stávkou za nezávislost

Titulní obrázek

Přes 15 tisíc rakouských lékařů, praktických i odborných, hodlá ve čtvrtek zavřít ordinace na protest proti tomu, co považují za hrozbu státem diktované lékařské péče. V nemocnicích bude lékařský provoz omezen na minimum a personál se zúčastní tzv. informačních schůzí…

na kterých zástupci lékařské komory budou informovat o tom, co v jejich očích považují za ohrožení „nejlepšího zdravotního systému v Evropě, pokud jde o úzké vztahy mezi lékaři a pacienty“.

V černobílých, nápadně agresivních letácích vydaných lékařskou komorou, jež se kupí na stolcích v čekárnách, se pacienti mohou dočíst, že od roku 2008 chce stát rozhodovat o tom, kolik lékařů a kde si bude smět otevřít ordinace a ke kterým lékařům budou smět Rakušané chodit.

Konec dobrých tradic?

„Tím hrozí konec osobnímu vztahu mezi pacientem a lékařem, konec lékařské péči v bydlišti, konec kvalitní medicíně pro všechny, výrazné snížení služeb zdravotních pojišťoven a konec náhradám za služby soukromě zvolených lékařů,“ stojí v letáku.

Jablkem sváru jsou plány ministryně zdravotnictví Andrey Kdolskové, která je mimochodem sama lékařka a zná tudíž situaci z vlastní zkušenosti, zřídit tzv. ambulantní střediska, v nichž by se soustředili praktičtí i odborní lékaři. Tato centra by byla otevřena non-stop a měla by především odlehčit nemocničním ambulancím, ve kterých někdy musí pacienti čekat i několik hodin. Mnozí lékaři však v těchto střediscích vidí především konkurenci, která by mohla ohrozit jejich existenci.

„Problém je v tom, že o obsazení těchto středisek by rozhodovaly zdravotní pojišťovny, a těm, kdo by tam odmítli sloužit, by zrušily smlouvy,“ uvedl praktický lékař, ke kterému chodí autor těchto řádků. „Já bych se jako soukromý lékař bez smlouvy s pojišťovnami uživil těžko, ale na druhé straně by se mi do takového střediska rozhodně nechtělo.“

Kdolsková, která se na zřízení těchto středisek už v principu dohodla s jednotlivými spolkovými zeměmi, sice odmítla protesty lékařské komory, ale přesto se rozhodla sestavit pracovní skupinu, v níž by byli zástupci lékařů a která by určila přesnou podobu ambulantních středisek. Rovněž upozornila, že už v roce 1986 požadovala samotná komora zřízení lékařských středisek, a odmítla tvrzení, že by stát zasahoval do udělení pojišťovacích smluv.

Více si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!