Rakouští lékaři přes dohodu s ministryní chtějí stávkovat

Titulní obrázek

Rakouská lékařská komora dnes ve Vídni překvapivě rozhodla přece jen uskutečnit stávku, která byla vyhlášena na 8. listopad, ale která se po úterním jednání s ministryní zdravotnictví Andreou Kdolskyovou zdála být zažehnána.

Prezident komory Walter Dorner po jednání s ministryní oznámil, že dnes doporučí odložení stávky, protože dosažené dohody ho uspokojily. Podle tisku Kdolskyová ve většině bodů požadavkům lékařů ustoupila a navíc bylo dohodnuto, že obě strany budou dále o sporných bodech jednat ve společné pracovní skupině.

Vedení komory však dnes po dlouhém jednání nakonec nečekaně dospělo k závěru, že zatím dosažené závěry jsou nedostatečné a že stávka se tedy uskuteční v původně zamýšlené formě, tedy že zůstanou uzavřeny ordinace samostatných lékařů a v nemocnicích se budou konat protestní shromáždění. Zajištěna bude pouze pohotovostní služba.

Nespokojenost lékařů vyvolal zejména projekt ministerstva, na jehož základě by měla být v Rakousku vytvářena ambulantní zdravotní střediska. Ta by měla umožnit pacientům získávat ošetření různých specialistů v jednom místě, lékařům se však představa omezení samostatných praxí na úkor středisek nelíbí, přestože jim teoreticky nabízí lepší organizování služeb. I dnešní usnesení konstatuje, že záměr je nadále poznamenán „duchem zestátnění zdravotnictví a nebyl dostatečně vyjasněn“.

Předmětem sporů však jsou i navrhované změny ve způsobu financování, v systému udělování licencí pro soukromé praxe a jejich řízení a ve vztazích mezi komorou a pojišťovnami.

Odměňování lékařů, jejich pracovní podmínky a vztahy s pojišťovnami byly v posledních letech důvodem několika stávek lékařů také v České republice nebo Německu.

František Václavík, ČTK

Ohodnoťte tento článek!