Rakušané si připlatí za vystavení receptu a asi za hospitalizaci

Rakouské pacienty čeká od příštího roku větší spoluúčast. Připlatí si za vystavení receptu na léky a patrně i za hospitalizaci. Zdravotní pojišťovny současně mírně omezí rozsah proplácených výkonů. Takto získané zdroje v objemu 300 milionů eur použije vláda na pokrytí nedostatku zdrojů ve zdravotnictví…

VÍDEŇ – Dohodla se na tom vládní koalice kancléře Wolfganga Schüssela.

Předepsání léků podraží o deset eurocentů na 4,45 eura (140 Kč), přičemž poplatek se bude dále platit za každou položku na receptu.

Vláda rovněž doporučila spolkovým zemím zvýšit příspěvek pacientů za pobyt v nemocnici na deset eur (315 Kč) ze současných 7,98 eura (250 korun).

Kromě toho zdravotní pojišťovny až na výjimky nebudou přispívat svým pojištěncům na koupi brýlí nebo kontaktních čoček.

Úpravy poplatků ohlásil kancléř Schüssel již dříve, kvůli nesouhlasu menší vládní strany svobodných (FPÖ) s některými návrhy museli ale špičky koalice hledat kompromisní řešení. Původně měl například poplatek za recept stoupnout až na pět eur.

Kromě zvýšení poplatků stoupne na omezenou dobu čtyř let o 0,1 procentního bodu na 7,5 procenta sazba povinného nemocenského pojištění a zároveň poroste maximální vyměřovací základ, z něhož se odvody počítají. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout i kuřáci.

Spotřební daň na krabičku cigaret se má totiž zvýšit o 18 eurocentů, což státní pokladně přinese dodatečných 90 milionů eur (2,83 miliardy Kč).

Obrana proti deficitu

Potřebu získat dodatečné zdroje zvýšením daní a poplatků odůvodňuje vláda tím, že nechce navyšovat deficit veřejných financí. Shoda o rozsahu financování zdravotnictví je součástí dohody o rozdělení financí mezi jednotlivými spolkovými zeměmi a státem.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!