Řeckým lékárnám docházejí zásoby, pacientům trpělivost

„Vzkažte Evropě, že voláme SOS,“ říká šestašedesátiletá Flora a po tvářích jí stékají slzy. „Potřebujeme vědět, jestli nám pomůžou, nebo ne. A tu odpověď potřebujeme.“ Její rodina už 44 let provozuje lékárnu v přístavní oblasti Pireus na západním pobřeží Atén. Ale Flora netuší, zda ji bude moci otevřít i zítra.

O víkendu Řekové v referendu hlasovali proti podmínkám, které věřitelé požadují výměnou za finanční pomoc. Ale podniky jako je Flořina lékárna zoufale potřebují, aby se řešení krize našlo co nejdříve.

Zásoby se nebezpečně tenčí. Když pacient přijde s žádostí o sedm balení konkrétního léku, Flora – která si nepřála zveřejnit příjmení – může objednat jen dvě. Vládní restriktivní pravidla povolují lékárnám mít jen omezené množství zásob, vysvětluje Flora. A zoufalá finanční situace znamená, že mají problémy koupit si i to malé množství, co mohou. Denní dodávky léků se smrskly na jednu igelitovou tašku naplněnou krabičkami. A v zásuvkách a vitrínách zůstává prázdno.

Další lékárny uvádějí, že za nedostatek léků v dodavatelském řetězci mohou obavy zahraničních dodavatelů, kterým se nechce prodávat do finančně nestabilního Řecka. Farmaceutickým firmám údajně řecké nemocnice a státní zdravotní pojišťovna dluží víc než 1,1 miliardy eur (skoro 30 miliard Kč) – nezaplatily jim od prosince loňského roku.

Majitel další lékárny Antonios Tsalpaturos už začal omezovat množství léků pro jednotlivé pacienty, aby zbylo pro všechny. „Když se uzavřely banky, museli jsme se tomu přizpůsobit. Kontrolujeme množství vydávaných léků,“ řekl stanici BBC.

Řecká vláda omezila množství peněz, které je možné vybrat z bankomatů, na 60 eur denně; ale ani tuto částku nemohou lidé čekající v dlouhých frontách vybrat celou, protože bankomaty vydávají jen bankovky v hodnotě padesáti eur.

Na rozdíl od bankomatů, které neustále obléhají dlouhé řady lidí, u benzinek se fronty netvoří. Pumpařka Tonia Tserkakisová potvrzuje, že obchody prudce klesly. A ta hrstka zákazníků, kteří přijdou, platí v hotovosti. Na rozdíl od lékáren tu ale s dodávkami benzinu žádné problémy nemají.

„Zatím, pokud víme, je pohonných hmot dost,“ řekla. „Zatím s nimi není problém, ale nevíme, co bude v nejbližší budoucnosti,“ dodala.

V posledních dnech varovaly některé zprávy před tím, že v supermarketech se vyprázdnily regály, protože si Řekové začali dělat zásoby jídla. Manažer supermarketu v Pireu, který si nepřál být jmenován, potvrdil, že minulý týden vzrostl počet zákazníků, ale od nedělního referenda se prodej vrátil na obvyklou úroveň. A není problém zajistit pro obchod dostatečné množství zásob, dodal.

Jídlo tedy nedochází – alespoň ne tady a teď. Co se ale viditelně mění k horšímu, je nálada lidí. Ulice se vyprazdňují a lidé čekají, co jim přinesou nadcházející hodiny. V posledních letech utahování opasků Řekové dokázali, že mají dostatek trpělivosti. Ale nyní jim její zásoby viditelně docházejí.

Ohodnoťte tento článek!