Reeve posmrtně opět podpořil výzkum kmenových buněk

Představitel legendárního Supermana Christopher Reeve se objevil v televizním spotu, v němž vyzývá voliče v americkém státě Kalifornie, aby podpořili výzkum a používání kmenových buněk pocházejících z lidských zárodků. Reeve před necelými dvěma týdny zemřel na selhání srdce…

WASHINGTON –

Kaliforňané mají rozhodnout 2. listopadu souběžně s prezidentskými volbami, zda podpoří plán na uvolnění přibližně tří miliard dolarů na výzkum z veřejných fondů.

Reeve, který byl po úrazu paralyzován, byl propagátorem výzkumu kmenových buněk a stoupencem demokratického kandidáta Johna Kerryho. Současný prezident George Bush rozhodl v roce 2001 omezit federální dotace na výzkum embryonálních kmenových buněk.

Americké konzervativní skupiny přirovnávají tento výzkum k potratu, protože se při něm embryo ničí. Podle vědců však může tento výzkum vést k novým léčebným postupům při řadě nemocí a při nahrazování poškozených tkání.

„Kmenové buňky již umožnily vyléčit zvířata stižená paralýzou,“ vysvětluje Reeve na videozáznamu, který byl natočen těsně před jeho smrtí. Herec, který zemřel v 52 letech, vyzývá kalifornské voliče, aby jednali ve prospěch těch, kteří to již

nemohou učinit.

Ve prospěch výzkumu se vyslovil i kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, který je jinak zapálený republikán.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!