Reformou jsme zlepšili péči o pacienta, říká německá ministryně

„Před reformou existovalo plno příkladů nadměrné, nedostatečné nebo chybné péče ve zdravotním systému. Žádná cesta se proto nevyhnula rozsáhlým změnám. Reformou zdravotnictví jsme zlepšili kvalitu péče o pacienta, ale i stabilizovali finance“, říká německá ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová…

Rozhovor s německou ministryní zdravotnictví Ullou Schmidtovou – o reformě, německém systému zdravotnictví, o elektornických kartách pro pacienty…

Prosazujete zdravotní reformu, nejviditelnější je v tom, že poprvé v dějinách Spolkové republiky pacienti kromě pojistného platí za návštěvu u lékaře. Levice vás napadá za demontáž sociálního státu, pravice vám vytýká polovičatost.

Před reformou existovalo plno příkladů nadměrné, nedostatečné nebo chybné péče ve zdravotním systému. Žádná cesta se proto nevyhnula rozsáhlým změnám.

Reformou zdravotnictví jsme zlepšili kvalitu péče o pacienta, ale i stabilizovali finance. Zdravotní pojišťovny ušetřily loni kolem deseti miliard eur.

Bez těchto úspor by pojistné pro všechny pojištěnce explodovalo. Reformou zdravotnictví jsme tedy zajistili, že bude i v budoucnu existovat velmi dobrá zdravotní péče pro všechny -nezávisle na tom, zda je člověk mladý či starý, bohatý či chudý.

Zákonné nemocenské pojišťovny skončily loni přebytkem čtyř miliard eur v porovnání se třímiliardovým deficitem v roce 2003. Považujete to za důkaz, že reforma úspěšně nabírá na obrátkách?

Výsledky ukazují, že reforma zdravotnictví je účinná. Pro více než 30 miliónů pojištěnců se pojistné od minulého roku již snížilo a bude se dále snižovat. Neboť zdravotní pojišťovny prostor pro snižování pojistného ještě nevyčerpaly.

Velký potenciál existuje kromě toho ještě na základě nových forem zdravotní péče, které lépe než dosud spojují kvalitu a hospodárnost.

Příkladem pro to jsou modely domácího lékaře, speciální programy péče o chronicky nemocné nebo integrovaná péče.

Přitom pracují například lékaři na klinikách, kolegové z ordinací a záchranné služby ruku v ruce – a pečují tak o pacienty lépe a efektivněji.

Aby nemuseli sahat do peněženky, chodí Němci s nižšími příjmy méně často k lékaři, a tím ohrožují své zdraví. Svaz pacientů DCCV loni v červnu upozornil na to, že až 20 procent příjmově slabších pacientů s onemocněním střev se vyhýbá lékařům, zatímco ve skupině s průměrnými platy to činí jen pět až deset procent.

My jako vláda nemáme žádný závažný důkaz pro tvrzení, že sociálně slabší lidé chodí kvůli poplatku za návštěvu celkově méně často k lékaři.

Studie DCCV není reprezentativní pro celkovou situaci. Uznávaný monitoring zdravotnictví Bertelsmannovy nadace došel naproti tomu k výsledku, že nebylo zjištěno žádné znevýhodnění sociálně slabších vrstev nebo těžce nemocných lidí v důsledku poplatku za návštěvu.

Minulý měsíc jste se na London School of Economics vyslovila pro ohraničenou konkurenci ve zdravotnictví, ale proti úplnému se podvolení trhu. Je to třetí cesta?

Zdravotní politika má za úkol nalézat konkrétní řešení pro praktické problémy. V současnosti stojíme -celosvětově – před obrovskými výzvami v souvislosti s demografickými a ekonomickými změnami.

Reformou zdravotnictví jsme v Německu umožnili více konkurence, aby se celkově zlepšila kvalita a efektivnost péče. Čistě tržně orientovaný přístup nemůže ostatně být cílem sociálnědemokratické politiky. Nemůžeme udržování zdraví a péči při nemoci přenechat pouze volným silám nabídky a poptávky. Zdraví by se tak stalo otázkou finančních prostředků jednotlivců; a to nechceme.

V Německu čeká asi 12 tisíc těžce nemocných na vhodné orgány, avšak v roce 2004 Němci darovali jen 3508 orgánů, Je to důvod, proč chcete, aby o dárcovství a transplantacích dostávali informace i školáci?

V Německu máme rozšířenou schvalovací úpravu pro darování orgánů. To znamená: lidé musejí buď za svého života souhlasit s transplantací, nebo po jejich smrti rozhodují příbuzní s ohledem na jejich domnělou vůli. Více než 80 procent lidí v Německu posuzuje dárcovství orgánů po smrti pozitivně. Ale: pouze 12 procent má průkaz dárce orgánů – tzn. prohlášení o souhlasu. Proto je nesmírně důležité provádět další přesvědčovací práci. Nikdy není příliš brzy s tím začít – ve školách máme možnost informovat generaci zítřka.

Podporujete zavedení elektronické zdravotní karty. Ještě mají začít testy, příští rok ji dostane veřejnost. V čem spočívají její přednosti?

Pomocí elektronické karty jsou rychle k dispozici důležité údaje o zdraví, jako např. alergie nebo stav očkování. Je to důležité třeba v naléhavých případech nebo při změně lékaře. Kromě toho dává karta přehled o předepsaných lécích, takže mohou lékaři a lékarníci vyloučit nebezpečné nežádoucí účinky. Zdravotní karta zajišťuje tedy více jistoty. A mnohé zjednodušuje: elektronický recept nahrazuje recept, který musí být nejdřív vytištěn, pak znovu zachycen, a pak předán. Tím odbouráváme byrokracii, lékařky a lékaři mají více času na své pacienty.

Jste stoupenkyní kvót, tedy zajištěného zastoupení žen v polických funkcích. Své dceři jste řekla: nebýt kvót v sociální demokracii (SPD), nebyla bych tam, kde jsem. Plní kvóty i dnes své původní poslání?

Bez sítí a kvót by byla politika v Německu stejně jako dříve jen skupinovým fotem s dámou. To se naštěstí změnilo. I dnes však jsou kvóty důležité, protože celkově je stále málo žen ve vedoucích funkcích. Jedno by mělo být v této souvislosti jasné: kvóty nemají nic společného s nedostatečnou kvalifikací.

Netajíte se slabostí pro vnoučata, čokoládu a operu. Kdy jste si naposledy zašla do divadla na operní představení?

S čokoládou se držím zpátky. Do opery chodím pravidelně, naposledy minulý měsíc to byla Státní opera v Berlíně.

Ulla Schmidtová (55), původním povoláním učitelka speciální pedagogiky. Od roku 1983 členka SPD, od roku 1990 poslankyně Spolkového sněmu, od roku 1998 ministryně zdravotnictví. Vdaná, jedna dcera.

Právo

Ohodnoťte tento článek!