Republikáni uspěli u soudu ve sporu o dotování Obamacare

soud, právo, spravedlnost

Republikánští kongresmani dnes u washingtonského soudu vyhráli spor o financování dotací zdravotní reformy prezidenta Baracka Obamy. Výsledkem tak může být ohrožení budoucnosti pojištění, informovala agentura Reuters. Spor se týká financování podpory pro méně majetné pojištěnce, která je z rozpočtu vyčleňována i přes nesouhlas Kongresu.

Čtvrteční verdikt prozatím nebude mít na reformu známou jako Obamacare bezprostřední dopad, protože soudkyně účinnost rozsudku pozastavila až do vyřešení odvolání. Bílý dům uvedl, že odvolání zvažuje a že republikáni stejně spor nakonec prohrají.

Reforma, kterou Kongres i přes silný odpor republikánů přijal v roce 2010, od té doby bez úhony přečkala dvě významné právní bitvy před Nejvyšším soudem Spojených států. Portál Investors.com poznamenal, že ačkoli se nynější opomíjený spor vede u soudu nižší instance, může mít pro reformu vážné následky.

Zákon o reformě zajišťuje méně majetným Američanům příspěvky na pojištění či spoluúčast a také další výhody. Z rozpočtu na tyto dotace má přitom v příštích deseti letech putovat 130 miliard dolarů (přes tři biliony Kč).

Zákon o Obamacare považuje tyto podpůrné platby za nárokové, což znamená, že se příslušné peníze mají uvolňovat z rozpočtu automaticky. Republikáni ve Sněmovně reprezentantů ale tvrdí, že tuto podporu musí Kongres každoročně schválit. Sněmovna, která je stejně jako Senát pod kontrolou republikánů, takový souhlas odmítá udělit. Obamova administrativa ale zmíněné peníze nadále automaticky uvolňuje.

Soudkyně Rosemary Collyerová, jmenovaná někdejším republikánským prezidentem Georgem Bushem mladším, nyní dala republikánským kongresmanům za pravdu. Pokud její rozhodnutí podpoří Nejvyšší soud USA, tak se podpora sdílení nákladů na pojištění podle Investors.com zastaví, neboť na ni nebudou peníze. Možnost, že ji schválí Kongres, je vzhledem k současnému soudnímu sporu i k republikánskému postoji k reformě nepravděpodobná.

V konečném důsledku ukončení takových dotací bude znamenat citelné zdražení pojištění, což přinutí rodiny s nízkými příjmy, aby své pojištění zrušily. Spekuluje se, že by se k takovému kroku mohl rozhodnout až jeden milion lidí.

Ohodnoťte tento článek!