Roche výrazně zvyšuje produkci Tamiflu, překračuje poptávku

Švýcarský farmaceutický koncern Roche letos zvýší kapacitu výroby léku na chřipku Tamiflu o třetinu na 400 milionů balení. Produkce antivirového přípravku, považovaného za nejúčinnější preparát proti případné lidské mutaci ptačí chřipky, tak již překračuje poptávku vlád, které se tímto lékem v obavě z pandemie zásobují…

Basilej – sdělila včera firma.

„Naše kapacita již značně přesahuje souhrn všech vládních objednávek, které jsme dosud dostali,“ řekl šéf divize Roche Pharma William Burns. Dodal, že Roche rozšířila globální síť producentů s licencí na výrobu Tamiflu na 15 firem v devíti zemích.

Roche bude mít do konce roku dostatek preparátu na léčení 400 milionů lidí. Celkové vládní objednávky na koupi Tamiflu od roku 2005 přitom dosáhly jen poloviny tohoto objemu. Od příštího roku bude moci Roche vyrobit každoročně 400 milionů balení, řekl Burns. „Máme kompletní dodavatelský řetězec v Severní Americe i v Evropě,“ dodal.

V reakci na šíření ptačí chřipky Roche zvyšovala kapacitu výroby Tamiflu velmi rychle. V roce 2003 vyrobila tento lék pro 18 milionů lidí a na začátku tohoto roku již měla kapacitu k produkci 190 milionů balení ročně.

Ptačí chřipka se objevila na konci roku 2003 a zatím na ni zemřelo asi 90 lidí, vesměs v Asii. Panují však obavy, že virus by mohl zmutovat a vyvolat pandemii.

Roche zatím přijala objednávky na dodávky Tamifu od 65 vlád. V Evropě chtějí mít vlády zásoby na léčení 20 až 40 procent obyvatelstva.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!