Rodiče Terri Schiavové prosí soud na Floridě o záchranu dcery

Rodiče Terri Schiavové, která byla po patnácti letech umělého udržování při životě minulý týden z rozhodnutí soudu na Floridě odpojena od výživy, podali odvolání k soudu v Atlantě. Požádali ho, aby zrušil předchozí rozhodnutí a nařídil opětné napojení jejich dcery na výživu ještě
dříve, než zemře…

PINELAS PARK (USA) – Rodiče Terri Schiavové, která byla po patnácti letech umělého udržování při životě minulý týden z rozhodnutí soudu na Floridě odpojena od výživy, podali odvolání k soudu v Atlantě.

Požádali ho, aby zrušil předchozí rozhodnutí a nařídil opětné napojení jejich dcery na výživu ještě dříve, než zemře. Státní soudce na Floridě, kde je jednačtyřicetiletá Schiavová hospitalizována, minulý pátek po několikaletých soudních přích rozhodl, aby byla zastavena její umělá výživa.

Podle soudních lékařů totiž po katastrofálním poškození mozku způsobeném v roce 1990 rozsáhlým srdečním záchvatem jsou vyhlídky na vyléčení minimální.

Terri prakticky odumřel mozek, nevnímá okolí a jen její tělo je uměle udržováno při životě v takzvaném vegetativním stavu.

Americký federální soudce, na něhož se rodiče Schiavové obrátili ihned poté, co se na jejich stranu postavil Kongres i prezident George Bush, však v úterý žádost o opětné zavedení výživy zamítl.

Podle lékařů může žena zůstat na živu bez napojení na vyživovací trubici jeden nebo dva týdny. Terrini rodiče vyzývají soud v Atlantě, aby nenechal jejich dceru zemřít. Upozorňují, že již chřadne a že se blíží její smrt.

Její manžel naopak tvrdí, že Terri by si sama přála zemřít, a bojuje za to, aby jí to bylo umožněno.

Zatím není známo, kdy by mohl atlantský soud rozhodnout v těžkém sporu, který rozdělil nejen příbuzné Terri Schiavové, ale i americkou společnost.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!