Rozhovory mezi stávkujícími lékaři a vládou opět přerušeny

Titulní obrázek

Rozhovory mezi polskou vládou a stávkujícími lékaři a zdravotnicemi, kteří se domáhají vyšších platů, opět ztroskotaly. „Nebudeme dále jednat, vláda nemá co více nabídnout,“ prohlásil ministr zdravotnictví Zbigniew Religa…

poté, co se předáci zdravotnických odborů, zklamaní vládní nabídkou, opustili sál.

Lékaři v polovině polských nemocnic stávkují za vyšší mzdy už druhý měsíc, skoro tři týdny stanují před premiérovým úřadem zdravotní sestry.

Ministr zdravotnictví jim však byl s to nabídnout zvýšení platů až od roku 2008, zatímco stávkující chtějí dostat pořádně přidáno již letos.

Na přerušení jednání zdravotnice odpověděly prohlášením, že jsou ještě odhodlanější pokračovat ve svém protestu, dokud vláda nesplní jejich požadavky.

Přibývá také lékařů, kteří se rozhodli pustit se do hladovky.

Ačkoliv polská ekonomika zažívá prudký růst, platy ve zdravotnictví zůstávají nízké. Bez přesčasů si sestřička vydělá ekvivalent necelých 9000 Kč měsíčně, lékař něco málo přes 11.000.

Odhaduje se, že asi šest procent ze 100.000 praktických lékařů emigrovalo za lepšími výdělky na Západ.

Konzervativní vláda dosud požadavkům zdravotníků odmítá ustoupit. Tvrdí, že na požadované zvýšení mezd nemá v rozpočtu peníze a že v pozadí protestů jsou politické motivy, protože stávkující podporuje opozice.

ČTK

Rozhovory mezi stávkujícími lékaři a vládou opět přerušeny
Ohodnoťte tento článek!