Rumunská prokuratura obvinila 77 onkologů z korupce

lékař, stetoskop, pouta, policie, vyšetřování

Rumunská protikorupční prokuratura DNA obžalovala 77 onkologů z braní úplatků. Lékaři si od farmaceutické firmy zabývající se dovozem a distribucí léků v Rumunsku nechali zaplatit dovolenou v Indii výměnou za to, že budou pacientům doporučovat určité generické léky proti rakovině.

Podle listu Romania libera jde o případ starý čtyři roky. Lékaři přijali pozvání na mezinárodní kongres věnovaný rakovině prsu, který se měl konat v březnu 2012 v Bengalúru. Podle DNA šlo ale pouze o kamufláž, která měla zakrýt korupci.

Ve skutečnosti totiž doktoři, někteří i s rodinnými příslušníky, v době údajného konání kongresu strávili dovolenou v Dillí. Farmaceutická firma zaplatila veškeré náklady spojené s dopravou, ubytováním i zábavou. Stálo ji to více než 520.000 eur (přes 14 milionů korun), z čehož lze podle DNA 417.000 eur považovat za úplatky.

Výměnou za to měli onkologové předepisovat pacientům léky distribuované společností, která pobyt v Indii financovala. Spolu s lékaři je v případu obžalováno z korupce i několik členů vedení společnosti.

Ohodnoťte tento článek!