Rumunský ministr kvůli nevhodným poznámkám o AIDS rezignoval

Rumunská vládní koalice řeší nové personální oslabení – už po roce na svou funkci rezignoval ministr kultury Daniel Barbu. Demisi podal pod návalem kritiky za své nedělní prohlášení, kdy se podivoval nad tím, kolik peněz ze státního rozpočtu se utrácí na léčbu AIDS a kolik by se namísto toho pořídilo kulturních festivalů. Uvedl to tamní server Romania Insider.

Barbu, který je bývalým poradcem prezidenta, politologem a spisovatelem, navštívil o víkendu Národní divadlo ve městě Craiova. Na závěr pořádané kulturní akce odpovídal na otázky z publika a jedna z nich se mu stala osudnou. „Během debat o rozpočtu na rok 2014 jsem byl šokován zjištěním, kolik peněz je určeno na boj proti AIDS,“ řekl ministr kultury. Prý nechce být cynický, ale nemůže si pomoci a musí přemýšlet nad tím, kolik Shakespearovských festivalů by se mohlo zorganizovat, kdyby program boje proti AIDS neexistoval, nebo kdyby se jeho rozpočet snížil na polovinu. „Rumunsko není Jižní Afrika, nemáme miliony lidí postižených touto odpornou nemocí,“ dodal.

Bouřlivá reakce veřejnosti přišla velmi brzy. Rumunská organizace UNOPA, která pomáhá lidem nakaženým virem HIV, výroky označila za „obrovský útok na pacienty i ty, kteří se snaží zachránit jejich životy“.

„Ministr viní pacienty z nedostatku festivalů a navrhuje zrušit programy, které se týkají boje s AIDS, což znamená, že zavrhuje tyto lidi, z nichž většina byla nakažena v letech 1988 až 1990 v rámci systému zdravotní péče,“ uvedla UNOPA ve svém prohlášení. V Rumunsku byly v těchto letech nakaženy virem HIV stovky dětí buď při transfuzi krve, nebo použitím injekčních stříkaček s nesterilizovanými jehlami, poznamenala agentura AFP.

Barbu se za svá slova nejprve omluvil s tím, že nechtěl svým srovnáním a nevhodnými poznámkami někoho urazit. Ve čtvrtek pak předal premiérovi svou rezignaci. O jeho nástupci rozhodne předseda vlády Victor Ponta společně s prezidentem Traianem Baseskem.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!