Ruská cenzura blokuje zprávy o sebevraždách nemocných rakovinou

Rusko

Ruská cenzura zakazuje publikovat v médiích zprávy o sebevraždách onkologických pacientů. Oznámila to rozhlasová stanice Echo Moskvy. Případy těchto sebevražd jsou v Rusku poměrně časté a experti je dávají do souvislosti se špatným zásobováním utišujícími léky. Problémem jsou prý byrokraté na ministerstvu zdravotnictví, ale i prudký pád rublu, který dovoz léků ze zahraničí prudce zdražil.

Cenzurní správa Roskomnadzor podle moskevského rozhlasu zablokovala informaci serveru Pravoslaví a svět, který zveřejnil zprávu o sebevraždě jednoho muže, jenž trpěl nesnesitelnými bolestmi a marně se dovolával pomoci. Cenzura se přitom odvolávala na zákon, který zakazuje publikovat na webu kromě dětské pornografie či teroristických výzev i návody k dobrovolnému odchodu ze života.

Web Pravoslaví a svět ale žádnou takovou informaci nepublikoval, uvedlo Echo Moskvy. Popsán nebyl způsob sebevraždy, zpráva ani neobsahovala žádné informace, které by bylo možné považovat za návodné. Přesto Roskomnadzor na vymazání informace trval.

Série sebevražd onkologických pacientů začala v Rusku loni, kdy se zastřelil ruský kontradmirál Vjačeslav Apanasenko, který trpěl rakovinou. Informace vyvolala značný zájem médií a následně i hloubkovou kontrolu systému distribuce léků.

Následovalo několik dalších případů, letos v lednu média oznámila sebevraždu generálporučíka Anatolije Kudrjavceva. Sedmasedmdesátiletý voják v dopise na rozloučenou uvedl, že k odchodu ze života ho přivedla nesnesitelná bolest způsobená nedostatkem utišujících léků.

Ohodnoťte tento článek!