Rusko čelí nárůstu případů tuberkulózy

V Rusku se množí počet nakažených tuberkulózou a zároveň přibývá případů s rezistentní formou tohoto onemocnění. WHO odhaduje, že od roku 1991 se počet případů TBC v Rusku ztrojnásobil. V této zemi dnes připadá na 100 tisíc lidí 134 případů nákazy…

V Rusku se množí počet nakažených tuberkulózou a zároveň přibývá případů s rezistentní formou tohoto onemocnění. Informuje o tom agentura Reuters. K nákaze nejčastěji dochází mezi trestanci (tuberkulózou trpí každý desátý vězeň v Rusku). Podobné statistiky platí také u bezdomovců. Lékaři upozorňují, že kmeny bakterie TBC zmutovaly do nové formy, proti které nezabírá žádný z moderních léků.

WHO odhaduje, že od roku 1991 se počet případů TBC ztrojnásobil. Zatímco v Rusku dnes připadá na 100 tisíc lidí 134 případů nákazy TBC, v Norsku je to pouze šest lidí ze 100 tisíc, v Británii dvanáct a ve Spojených státech pět.

Světová zdravotnická organizace předpovídá, že k epidemii tuberkulózy dojde především mezi HIV pozitivními Rusy.

Na šíření TBC v Rusku se podle mezinárodních pozorovatelů podílí současný chaotický systém ruského zdravotnictví.

Zatímco v době existence Sovětského svazu byli lidé pravidelně a plošně podrobováni testům na tuberkulózu, dnes nejsou na tyto prohlídky peníze.

Mezinárodní organizaci Lékaři bez hranic nedávno pobouřilo rozhodnutí ruských úřadů, které odmítly přijmout léčebné postupy navržené Světovou zdravotnickou organizací mezi sibiřskými vězni.

ZDROJ:

Doctors Fear Untreatable Russia Tuberculosis Boom

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz, 27.1. 2004

Ohodnoťte tento článek!