Rusové se bojí rušení sociálních výhod

Stovky důchodců a příslušníků radikálních levicových skupin se v úterý shromáždily poblíž budovy dolní komory ruského parlamentu, Státní dumy, která ve druhém čtení projednávala návrh zákona o zrušení sociálních výhod a jejich nahrazení peněžními přídavky…

Již druhý den tak protestovali proti opatření, které podle nich ožebračí velkou část obyvatelstva.

Duma již schválila návrh zákona v prvním čtení. Včera si na projednávání této otázky vyčlenila celý den. Schválení zákona se předpokládá ve třetím čtení ve čtvrtek, ovšem včerejší jednání je považováno za rozhodující.

Podle pozorovatelů není pochyb o tom, že navzdory protestům bude vládní návrh schválen. Parlamentní většina, kterou tvoří provládní frakce Jednotné Rusko, již dala jasně najevo, že jej podpoří.

Proti jsou frakce komunistů, a nacionalisticky orientovaných poslaneckých skupin Vlast (Rodina) a liberálních demokratů Vladimira Žirinovského.

Odebrání sociálních výhod by se mělo dotknout důchodců, účastníků druhé světové války, invalidů, lidí podrobených represím a dalších kategorií sociálně slabých občanů.

Do 1. ledna 2005 se počítá s kompletní registrací obyvatel, kteří by místo současných výhod měli pobírat finanční přídavky. Prozatím jde mimo jiné o kompenzace za možnost dostávat zdarma léky a zdravotní péči či jezdit zdarma hromadnou dopravou.

V budoucnu se pak počítá se zrušením výhod při placení za nájem a komunální služby. Ze státního rozpočtu se v této souvislosti počítá s výdaji ve výši 171 miliard rublů.

Budova Státní dumy byla včera obklíčena policisty a zátarasy. Na chodníku před vchodem do budovy jsou hlídky, které propouštějí jen poslance a zaměstnance parlamentu.

Opatření bylo přijato po pondělních incidentech v Moskvě, kdy se kromě důchodců proti chystanému opatření postavila levicová Nacionálně-bolševická strana.

Několik desítek jejích příslušníků vtrhlo do budovy ministerstva zdravotnictví a obsadilo pracovny ministra Michaila Zurabova, který je jedním z hlavním protagonistů sociálních reforem, a také jeho náměstků.

Z oken ministerstva vyhazovali portréty prezidenta Vladimira Putina a vyzývali k demisi vlády a rozpuštění parlamentu. Všichni výtržníci byli zatčeni a údajně surově zbiti.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!