Sarkozy chce černou listinu nemocnic s vysokou úmrtností

Titulní obrázek

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy chce, aby nemocnice a jiná zdravotnická zařízení zveřejňovala, jaká je u nich úmrtnost, a také, nakolik se u nich pacienti nakazí ještě jinou chorobou. Podle něj se tím má zvýšit úroveň zdravotních ústavů…

Prezidentská kancelář ujišťuje, že Sarkozyho cílem není sestavovat žebříček nejlepších nemocnic, ale spíše poukazovat na ta zdravotnická zařízení, která vykazují nejhorší výsledky. Bude na ministerstvu zdravotnictví, aby vydalo metodologický pokyn, který bude bude brát ohled na specifika jednotlivých nemocnic a také na způsoby přijímání pacientů.

Dá se očekávat, že zdravotníci přijmou tento projekt, až se bude více konkretizovat, se značnou nelibostí. Informace o úmrtnosti lezou totiž z lékařů a chirurgů jak z chlupaté deky, podotýká list Le Monde.

V roce 1998 zveřejnil časopis Le Point černou listinu špatných nemocnic, který mu vysloužil soudní žaloby za nactiutrhání od těch zdravotníků, kteří se ukázali ve špatném světle. Přitom se novináři zaměřovali na index úmrtnosti po chirurgických zásazích v oblasti srdce, cév, hrudníku obecně a zažívacího ústrojí.

Le Point tehdy zjistil, že na dotazník, který novináři zaslali léčebným zařízením, odpovídali lékaři jen útržkovitě a navíc, jak se ověřilo později, posílali natolik nesprávné údaje, že se daly bez výčitek svědomí označit jako nehorázné lži.

Lékaři nemají ve Francii za povinnost hlásit, jaký mají stav úmrtnosti. Dobrovolně údaje poskytují jen anesteziologové a porodníci, což mělo za následek podstatné snižování úmrtnosti v těchto odvětvích podle ověřitelných údajů.

Od ostatních si to vrchní zdravotnický úřad bude patrně vynucovat tím, že bude chirurgům dávat povolení k činnosti jen za podmínky, že budou sdělovat své výsledky. Prezidentská kancelář slibuje, že pacienti tak budou moci, podobně jako v Británii, nemocnice srovnávat a moci si vybírat, kde se budou léčit.

S návrhem podobného projektu přišli v roce 2004 také opoziční socialisté, ale tehdejší ministr zdravotnictví to odmítl.

Žebříčky nemocnic se dělají i v Česku. Kvalitu nemocnic podle počtu výkonů porovnává už řadu let Národní referenční centrum, které už zveřejnilo statistiku porodů a operací kyčelního kloubu. Žebříčky nemocnic sestavoval i David Rath (ČSSD), když byl ministrem zdravotnictví. Sledoval fakultní nemocnice, jež ministerstvo řídí. Jedním z kritérií bylo hospodaření. Porovnání nemocnic chystá i ministr Tomáš Julínek (ODS).

ČTK

Ohodnoťte tento článek!