SARS: umírá každý pátý nakažený, u důchodců každý druhý

Titulní obrázek

Na infekční nemoc SARS umírá zhruba každý pátý pacient hospitalizovaný v Hongkongu. U lidí starších 60 let je úmrtnost podstatně vyšší – dosahuje 55 procent. Průměrný věk nakažených lidí je 50 let…

LONDÝN/HONGKONG/PEKING – Uvádí se to v dnes zveřejněné studii na internetové stránce The Lancet Medical Journal.

Podle nejnovější bilance přibylo za posledních 24 hodin v kontinentální Číně pět nových obětí SARS a 159 dalších případů nákazy. V Hongkongu zemřelo na nemoc dalších 11 osob a bylonahlášeno osm nových případů.

Experti upozorňují, že ohledně poměru úmrtí jde o statistiku, která neurčuje šance na přežití lidí, kteří touto chorobou onemocněli.

V celosvětovém měřítku byla úmrtnost vinou SARS stanovena americkým střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí na 6,6 procent.

Světová zdravotnická organizace (WHO) hovoří o šesti až 10 procentech. Například v Kanadě, kde pacienti byli či jsou většinou vyššího věku, je úmrtnost kolem 15 procent.

WHO oznámila, že ve čtvrtek vyšle do čínské provincie Chepej, kde byl zaznamenán prudký nárůst případů SARS, tým odborníků.

V Číně přes zákazy cestování, silniční zátarasy, masové karantény a uzavření řady škol počet nakažených roste každý den po desítkách.

Čínští lékaři dnes vyjádřili nicméně naději, že v Pekingu, které je nejpostiženějším městem na světě, začne šíření choroby postupně ochabovat za týden až deset dní.

Pekingská policie zatkla čtyři osoby, které obvinila z šíření poplašných zpráv po internetu a síti mobilních telefonů, informovala agentura Nová Čína. Podle agentury AP Rusko kvůli SARS takřka uzavřelo s Čínou hranice.

Podle poslední bilance zemřelo na SARS ve světě 495 lidí, z toho v kontinentální Číně 219, v Hongkongu 204, v Singapuru 27, v Kanadě 23 a na Tchaj-wanu 11.

Nakažených je ve světě přes 6860, z toho v Číně přes 4560, v Hongkongu 1654, v Singapuru přes 200, v Kanadě téměř 150 a na Tchaj-wanu 120. V ČR zatím nebylo

onemocnění na SARS zjištěno.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!