Selekce pohlaví: Indové nechtějí dívky

Podle výzkumu Univerzity v Torontu se v Indii v posledních dvaceti letech narodilo o 10 milionů dívek méně, než by odpovídalo běznému statistickému rozložení v populaci. Nejpravděpodobnější vysvětlení pro tuto „anomálii“ jsou v Indii potraty, které jsou častější u matek čekajících potomka ženského pohlaví…

Chlapeček nebo holčička? Indům to není jedno, chtějí raději chlapce

Londýn – Nejen v starověké Spartě byly dívky „nechtěné“. Podle nové studie se daleko méně holčiček oproti normálu rodí i v Indii. Na vině je výběr pohlaví a potraty.

Podle výzkumu Univerzity v Torontu se v této zemi v posledních dvaceti letech narodilo o 10 milionů dívek méně, než by odpovídalo běznému statistickému rozložení v populaci. Zjištění vědců publikoval odborný časopis Lancet.

Jejich závěry tak odpovídají studii OSN, podle které chybí z cizího zavinění na celé zemi asi 200 milionů žen.

„Vinen“ je ultrazvuk

„Náš konzervativní odhad je, že určování pohlaví před narozením a selektivní potraty jsou příčinou půl milionu chybějících dívek každý rok,“ řekl agentuře Reuters šéf výzkumného týmu Prabhat Jha z kanadské univerzity.

Kanadští vědci dodávají, že nejpravděpodobnější vysvětlení pro tuto „anomálii“ jsou v Indii potraty, které jsou častější u matek čekajících potomka ženského pohlaví. Ultrazvuk, kterým se dá určit pohlaví plodu, se tam totiž stal celkem dostupnou technikou.

Výsledky průzkumu dávají větší váhu odhadům Indické lékařské asociace, která tvrdí, že každý rok je v Indii zabito pět milionů lidských plodů ženského pohlaví.

Více chlapců se rodí ve všech zemích, ale v Indii je tento rozdíl větší. Na tisíc chlapců se tam narodí jen 933 dívek. Loni se tak v této asijské zemi narodilo téměř 13 milionů chlapečků, ale jen něco málo přes 12 milionů děvčat.

První dítě dcera? Potřebujeme syna

Tým doktora Jha ale zjistil, že daleko menší je tento poměr v rodinách, kde první dítě je dcera.V takových rodinách se podle BBC narodí dokonce jen 759 dcer v poměru k 1000 chlapců. Ještě méně pravděpodobnější je, že třetí dítě bude dcera. V tomto případě je poměr 719 ku 1000.

Pokud je ale prvním dítětem v rodině syn, další děti se rodí podle běžného statistického rozložení.

Podle studie kanadských vědců přišla indie za posledních 20 let o 10 milionů žen.

„Mít dceru je sociálně a citově přijímané, pokud už v rodině je syn, ale narození další dcery je pro pár často nevítané,“ komentoval pro agenturu Reuters lékař jedné z bombajských nemocnic Shirish Sheth.

Dcera je závazek

Určování pohlaví plodu a určování pohlaví dítěte lékaři je v Indii od roku 1994 nezákonné, ale podle Stetha jsou důkazy tohoto jevu ve společnosti nevyvratitelné. „Na dceru se často hledí jako na závazek,“ dodal lékař.

Vědci z torontské univerzity také ve studii zjistili, že menší počet dcer byl běžnější mezi vzdělanějšími ženami, ale že na něj nemělo vliv náboženské vyznání.

Aktuálně.cz

Ohodnoťte tento článek!