Šest slovenských nemocnic dosud nemá smlouvu s pojišťovnou

Titulní obrázek

Slovenská Všeobecná zdravotní pojišťovna (VšZP) neprodloužila smlouvu se šesti nemocnicemi. „Navzdory tomu budou mít naši pojištěnci k dispozici dost zdravotnických zařízení,“ uklidňoval veřejnost ředitel VšZP Anton Kováčik. Bez smlouvy je například nemocnice v Púchově. „Prý nás nebudou ošetřovat tady ve městě, ale sanitky nás budou převážet do Považské Bystrice. Není to nic příjemného, ale co máme dělat,“ konstatuje místní obyvatel, pojištěnec VšZP…

„Uvažuji o změně zdravotní pojišťovny, protože do jiného města se mi vůbec jezdit nechce,“ uvedl další nespokojený muž z Púchova.

Příjmy od VšZP jsou pro většinu slovenských nemocnic existenční, je u ní pojištěna naprostá většina Slováků – téměř tři milióny. Ušetřené peníze nabídla VšZP především fakultním nemocnicím v Bratislavě, Košicích, Banské Bystrici a Martině.

„Nabídli jsme jim o pětadvacet procent víc peněz, než měly doposud,“ dodal Kováčik.

Největší slovenská pojišťovna kromě toho prohlašuje, že ušetřené peníze mohou ostatní nemocnice využít jak ke snížení dluhu, tak, i ke zvýšení mezd zdravotníků.

Postup VšZP ostře kritizovali odboráři. Chybějí jim především jasná kritéria, podle kterých pojišťovna neprodloužila smlouvy s některými nemocnicemi.

Zároveň však slovenské odbory připouštějí, že v zemi je v současné době ještě příliš mnoho nemocnic. Podle ministerstva zdravotnictví je na Slovensku až šest tisíc přebytečných nemocničních lůžek.

Právo

Ohodnoťte tento článek!