Šíření eboly v Kongu už nehrozí, uvedly úřady

Výstraha kvůli onemocnění ebola v Kongu byla dnes odvolána. Dvaačtyřicet dní úřady nezaznamenaly nový případ nákazy.

V zemi nákaza začátkem května vypukla již po osmé. V odlehlých lesích na severovýchodě Konga ebole podlehli čtyři lidé z celkem osmi infikovaných. Uvedl to v prohlášení konžský ministr zdravotnictví Oly Ilunga s tím, že další případy nákazy už více než měsíc zaznamenány nebyly.

Konžské úřady letos schválily nasazení nové vakcíny proti ebole. Ta ale kvůli malému počtu nakažených nakonec využita nebyla. Propuknutí nemoci se podle místních lékařů podařilo dostat rychle pod kontrolu především proto, že se nakazili lidé ve velmi odlehlém regionu.

Ebola, která patří mezi krvácivé horečky, je jednou z nejobávanějších nemocí na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Nejhorší epidemie se rozšířila od začátku prosince 2013 v západní Africe. Ebole za více než dva roky podlehlo přes 11.300 lidí z více než 29.000 nakažených, což bylo nejvíce v historii této nákazy.

Nemoc byla poprvé zaznamenána v Kongu v hustých tropických pralesech v roce 1976. Název viru byl odvozen od řeky Ebola, která se touto oblastí protéká.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!