Situace v Sieře Leone se po epidemii eboly vrací k normálu

Epidemiolog Michel Van Herp vysvětluje lidem v Gbando, co je Ebola a jak předejít nákaze.

Prezident Sierry Leone Ernest Koroma v pátek odvolal řadu omezujících opatření, která byla přijata v rámci boje proti epidemii eboly v této západoafrické zemi. Oznámil to den poté, co zdravotnické úřady sdělily, že v zemi zaznamenaly už jen čtyři případy eboly a doufají, že brzy již nebude žádný, uvedla agentura AFP.

Ebola se šíří v Africe od konce roku 2013 a postiženy byly hlavně státy Guinea, Sierra Leone a Libérie. Nakazilo se na 27.500 lidí a přes 11.200 z nich zemřelo.

„V této etapě boje proti epidemii (eboly) už nejsou určitá opatření nezbytná. Vláda je s okamžitou platností ruší,“ řekl Koroma v rozhlasovém projevu.

V zemi jsou opět povolena veřejná shromáždění a sportovní akce, otevřít se zase mohou diskotéky a videoprojekční sály a s výjimkou neděle je opět povolen prodej ve stáncích. O dvě hodiny déle než dosud, tedy od šesti hodin ráno do půlnoci, budou smět nyní jezdit oblíbená mototaxi.

Prezident zároveň apeloval na podniky, aby důsledně dodržovaly všechna preventivní pravidla proti šíření viru eboly, jako je „měření teploty u zaměstnanců nebo klientů“, a to pod hrozbou postihu.
„Méně restrikcí ale neznamená, že ebola zmizela. Hrozba slábne, ale ebola není kompletně vyhlazena,“ zdůraznil Koroma.

Jak uvedl ve čtvrtek šéf národního centra proti ebole Paulo Conteh, jsou v zemi registrovány už jen čtyři případy eboly. Dva pacienti bude prý možné nejspíš brzy prohlásit za vyléčené, další dva nadále podstupují léčbu. Země minulý týden zaznamenala po dlouhé době nový případ úmrtí na krvácivou horečku. Úřady kvůli tomu umístily do karantény asi 500 lidí z oblasti na severu okresu Tonkolili. „Konec epidemie tohoto viru je na dohled,“ řekl ale Conteh.

Ohodnoťte tento článek!