SLK chce napadnout platy sester u Ústavního soudu

Slovenská lekárska komora (SLK) zpochybňuje ústavnost zákona, který má tamním sestrám a porodním asistentkám zajistit od dubna vyšší mzdy. Lékaři se již obrátili na Generální prokuraturu SR se žádostí, aby podala na Ústavní soud návrh na pozastavení účinnosti zákona.

Komora se tak snaží zabránit účinnosti zákona o minimálních mzdových nárocích sester a porodních asistentek. Podle prezidenta SLK Milana Draguly jsou hlavními důvody, proč komora považuje zákon za protiústavní, nesystémovost zvyšování mezd pouze jedné skupině zdravotníků a chybějící finanční krytí.

Milan Dragula zdůraznil, že slovenští lékaři sestrám a porodním asistentkám vyšší mzdy přejí, avšak chybějící finanční prostředky nutné pro realizaci navýšení mezd podle něho mohou způsobit kolaps nemocniční i ambulantní sféry. Účinnost zákona by proto měla být pozastavena, dokud se nenajdou potřebné peníze.

Lékaři zašli příliš daleko

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Mária Lévyová v reakci na kroky SLK prohlásila, že lékaři v aktivitách týkajících se zákona o minimálních mzdových nárocích „zašli příliš daleko“. „Sestry a porodní asistentky, jichž je na Slovensku asi 46 tisíc, vkládají do zákona své naděje a důvěru, a SLK činí všechny kroky k tomu, aby jejich důvěra byla zklamaná,“ citoval Máriu Lévyovou deník Sme. Skutečnost, že se lékařská komora obrátila na generální prokuraturu, pak označila za neopodstatněnou.

„Je to spíše etické dilema,“ uvedla a dodala, že také sesterská organizace požaduje po příslušných úřadech dofinancování resortu zdravotnictví. SKSaPA navíc navrhla, aby slovenské ministerstvo zdravotnictví zřídilo pracovní skupinu, jež by provedla nezávislý finanční audit v nestátních ambulancích, který by pomohl zkonkretizovat potřebu na dofinancování segmentu.

Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor však pro deník Sme prohlásil, že provedení auditu považuje za zbytečné, neboť členové asociace již poslali výsledky svého hospodaření ministerstvu zdravotnictví i premiérce Radičové. „Nemáme co skrývat,“ doplnil.

Obcházení zákona i propouštění

Nový zákon garantuje všem sestrám a porodním asistentkám od dubna navýšení mezd, a to na 640 až 928 eur, v závislosti na délce praxe. Především lékaři z ambulantní sféry však upozorňují na skutečnost, že na pokrytí mezd zdravotnic nebudou mít dostatek finančních prostředků.

Chystají se proto zákon obcházet – jak pro deník Pravda uvedl Ladislav Pásztor, řada ambulantních specialistů či praktických lékařů se snaží se sestrami dohodnout na nižším úvazku, další se spojují do obchodních společností a dohromady zaměstnávají nižší počet sester, jiní jsou dokonce nuceni propustit sestru s delší praxí a přijmout zaměstnankyni s praxí kratší.

„Realita je taková, že sestrám mzdy z velké části nezvýšíme,“ potvrdil Ladislav Pásztor. „Respektování zákona o minimálních mzdových nárocích sester v plné míře by pro čtvrtinu našich ambulancí znamenalo krach, pro dalších 25 procent stav, kdy by sestra měla vyšší plat než lékař.“

SLK zvažuje protesty

Pokud nová vláda společně se zdravotními pojišťovnami situaci v dohledné době nevyřeší, je Slovenská lekárska komora připravena iniciovat protesty v podobě uzavření ambulancí soukromých lékařů, kteří by v případě účasti neordinovali ani za přímé platby. „Nevíme, jak dlouho by to trvalo, ale myslím si, že tak dlouho, jak by bylo potřeba,“ je přesvědčen Milan Dragula.

Názory lékařů na případné protestní akce se podle deníku Sme liší, drtivá většina nicméně označuje zákon o minimálních mzdových nárocích sester a porodních asistentek za likvidační nejen pro ambulance, ale také pro nemocnice.

Ohodnoťte tento článek!