Slováci mění zdravotní systém

Od ledna bude mít Slovensko ze všech zemí v Evropě nejvíc liberální trh se zdravotní péčí. Opozice a lékaři ovšem tvrdí, že se zdravotnictví pouští do dosud neznámých vod a že všechno odnese pacient: „Vláda přichází s modelem, který dosud nikde nefungoval,“ varuje prezident lékařské komory Milan Dragula…

Od ledna bude mít Slovensko ze všech zemí v Evropě nejvíc liberální trh se zdravotní péčí.

Titanik se zastavil před srážkou s ledovcem a pomalu nabírá správný kurs. Dramatickou metaforou pochválil ministr zdravotnictví Rudolf Zajac poslance bratislavského parlamentu, kteří odhlasovali šest zákonů zdravotnické reformy.

„Jsem přesvědčen, že občané budou spokojeni,“ reagoval včera na úspěch šťastný ministr.

Opozice a lékaři ovšem tvrdí, že se zdravotnictví pouští do dosud neznámých vod a že všechno odnese pacient: „Vláda přichází s modelem, který dosud nikde nefungoval,“ varuje prezident lékařské komory Milan Dragula

Opoziční strana Smer slíbila, že zákony po příštích volbách zruší. Vláda i opozice připomínají známé věci. Slovenské zdravotnictví se zadlužovalo rychlostí sedmi miliard ročně a celkový deficit překročil čtyřicet miliard.

Namísto oddlužování nemocnic a pojišťoven pozvala Dzurindova vláda experty Světové banky.

„Nepotřebujete více prostředků, je třeba s penězi co nejlépe hospodařit,“ zní podle šéfa poradenského týmu Mukeshe Chawly hlavní pravidlo reformy, která podle něho bude bolet, pokud má být účinná.

Protože nejtvrdší rozpočtová omezení nabízí trh, je třeba zavést ve zdravotnictví konkurenci.

Zajac skutečně hází zdravotníky do studené vody. Pokud pojišťovny nebudou dobře hospodařit, převezme jejich správu státní regulační úřad. Pokud se do dluhů dostanou nemocnice, stát je nechá zkrachovat.

Zatím se ale zdá, že Slováci hledí do budoucnosti s odvahou, i když nakonec reforma postihne každého.

Jsou totiž nespokojeni se stávajícími poměry a podle průzkumů agentury Focus devadesát procent z nich považuje reformu za nezbytnou.

Polovina občanů podporuje současný směr reformy, i když Zajac navrhuje, že od ledna se bude u lékaře platit za třetinu diagnóz. Jde především o lacinější zákroky a běžné nemoci jako například chřipka.

Hlavní konflikt musel Zajac vybojovat s lékaři. Ti ministra tvrdě kritizovali už loni v červnu, když pacienti začali platit za návštěvu u lékaře, za recept i za odvoz sanitkou.

Ministr dnes tvrdí, že se poplatky osvědčily, protože výrazně zpomalily růst výdajů za léky a nezhoršily kvalitu péče.

Lékaři oponují s odkazem na statistiky z loňského roku. Podle nich se sice loni o miliardu zpomalil růst zdravotnického dluhu, pacienti ale museli zaplatit o tři a půl miliardy navíc.

Koncem srpna dokonce navrhli konkurenční verzi reformy, kde odmítli trh a požadovali zvýšit státní dotace.

„Slovenské zdravotnictví je světovou raritou. Poskytuje srovnatelně kvalitní služby jako okolní země při podstatně nižších nákladech,“ vysvětluje jejich reformní materiál.

Přestřelku ukončil ministr tím, že z lékařské komory počátkem září vystoupil. „Z profesní organizace se stal spolek lidí, kterým už dávno nejde o zlepšení podmínek lékařů, ale jen a jen o vlastní koryta,“ vysvětlil svůj odchod v otevřeném dopise.

Komora reagovala už jen stížností, že reforma, která zavádí tržní pravidla, porušuje zákony přírody i boží.

Zajac nakonec spor vyhrál i v médiích tím, že apeloval na národní hrdost: Slovensko otevře své zdravotnictví volnému trhu nejvíc ze všech evropských zemí.

PRAVIDLA ZDRAVOTNICKÉHO TRHU PODLE ZAJACE:
* Pojišťovny se změní na akciové společnosti a budou si konkurovat. Sto procent akcií dvou největších pojišťoven bude patřit státu.
* Vedle všeobecného zdravotního pojištění se zavádí ještě komerční pojištění.
* Ze základního pojištění se budou plně hradit výkony u šesti tisíc diagnóz, na léčení tří tisíc dalších diagnóz bude pacient připlácet.
* Nemocnice se změní na akciové společnosti, akcie obdrží stát, kraje, obce a univerzity. Nemocnice mohou zkrachovat.
* Pojišťovny si mohou vybrat, se kterou nemocnicí nebo soukromým lékařem uzavřou smlouvu.
* Pacienti budou mít přístup k informacím o kvalitě péče v jednotlivých nemocnicích. Standardní postupy léčby stanoví vláda. Pacient má právo na všechny informace o svém zdravotním stavu.
* Ruší se povinné členství v lékařské komoře.
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví SR

Petr Holub, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!