Slováci si na návrat doktorů zřejmě počkají několik dní

nemocnice, chodba, handicap

Přestože spor mezi vládou Ivety Radičové a nespokojenými lékaři skončil podepsáním dohody už v noci na sobotu, zdravotníci se do slovenských nemocnic zatím nevrátili. Nové pracovní smlouvy, které čekají na zhruba 1200 lékařů, chtějí totiž nejprve prozkoumat odbory.

Ty chtějí mimo jiné zajistit, aby žádný lékař nenastoupil s nižším platem, než měl před podáním výpovědi. Návrat lékařů se tak může ještě protáhnout.

„Vzhledem k tomu, že návrat lékařů ze strany ministerstva zdravotnictví a kvůli administrativě vůbec není připraven, obávám se, že to může být i v druhé polovině týdne,“ řekl Kollár v diskusní relaci televize TA3. Ještě v sobotu přitom odboráři tvrdili, že lékaři se k pacientům vrátí už v pondělí nebo v úterý.

Ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik v reakci na Kollárovo vystoupení řekl, že všechny technické záležitosti potřebné pro návrat doktorů jsou už vyřešeny. „Vyzývám lékaře, aby už pacienty netraumatizovali,“ citoval rozezleného ministra deník SME.

Slovensko mezitím využilo nabídku české vlády na vyslání armádních doktorů. Necelé tři desítky vojenských specialistů dorazily na Slovensko v sobotu odpoledne. „Pracuje jich 16, vypomáhají podle potřeby nemocnic,“ řekl mluvčí slovenské armády Peter Michnica. Vedle Bratislavy nasadili českou výpomoc také do zdravotnických zařízení v Nitře, Ružomberoku a v Žilině.

Po zlepšení situace v žilinské nemocnici dva české doktory podle armádního mluvčího přesunuli do největší slovenské nemocnice v Bratislavě, která po podpisu nových pracovních smluv očekává návrat čtyř stovek lékařů.

Předpokládá se, že čeští vojenští doktoři setrvají na Slovensku jen několik dnů. Nouzový stav, první svého druhu v novodobé historii země, by slovenská vláda podle předsedy parlamentního výboru pro zdravotnictví Viliama Novotného mohla zrušit možná už ve středu.

Odchod lékařů, kterým koncem listopadu skončila výpovědní lhůta, tento týden poznamenal provoz řady slovenských nemocnic.

Ani vyhlášení nouzového stavu služeb situaci nezlepšilo, řada lékařů si totiž nechala vypsat neschopenku. Obě strany se dohodly až poté, co odbory ustoupily a přijaly nabídku na postupný nárůst základních platů lékařů o více než 30 procent.

Ohodnoťte tento článek!