Slováci zaplavili nemocnice. Bojí se, co přijde

Ilustrační foto; praktik, čekárna

Nejistota, kolik lékařů zůstane příští dny v nemocnicích, vyvolává mezi slovenskými pacienty paniku.

„Moje dcera je těhotná, v prosinci čeká dítě. Přesně před rokem potratila a nyní prožívá tento neskutečný chaos. Nevíme, kde bude rodit. Zda se bude ordinovat, nebo nebude,“ řekla východoslovenskému listu Korzár Anna Jaduščáková ze Svitu.

Některá zdravotnická zařízení kvůli nejisté situaci čelí nebývalému náporu lidí.„Jetu pořádný frmol. Obyčejní lidé mají strach, rychle navštěvují své lékaře. Pacienti panikaří, vyptávají se, jsou nervózní. Vůbec nevědí, koho se výpovědi týkají,“ popsal východoslovenskému listu zdroj z popradské nemocnice, který si přál zůstat v anonymitě. Dodal přitom, že počet pacientů stoupl zhruba o polovinu.

Obavy přitom zřejmě posílí i výsledek devítihodinového jednání lékařských odborů s vládou. To v noci na včerejšek skončilo krachem. „Udělali jsme, co jsme mohli. Máme ale jiný pohled na naše možnosti,” řekl poté ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik.

Zároveň nabídl svoji rezignaci, pokud by to přispělo k dohodě. Včera vypršely výpovědní lhůty 1200 nespokojených lékařů z celkového počtu 6500. Výpovědi přitom původně podal více než dvojnásobný počet zdravotníků. Vláda se v úterý rozhodla krizovou situaci řešit vyhlášením nouzového stavu v šestnácti klíčových nemocnicích. Toto opatření mělo lékaře donutit jít do práce i po vypršení výpovědních lhůt.

Jenže někteří lékaři přesto do nemocnic nepřišli s tím, že náhle onemocněli. Například na chirurgii Dětské fakultní nemocnice v Bratislavě tak chybělo 39 lékařů.

Také ve Fakultní nemocnici v Žilině nepřišla polovina z 90 lékařů, kteří podali výpovědi. „Na našem oddělení se už nedá mluvit o nějaké koncepci. Nedodržuje se prakticky nic a jdenámjen o to,abynikdo nezemřel,” řekl deníku SME primář tamního chirurgického oddělení Rastislav Johanes. Dodal přitom, že na anesteziologii, gynekologii a úrazovém oddělení je situace ještě horší. Z šestnácti nejvíce ohrožených nemocnic jsou čtyři na pokraji kolapsu, akutně chybí především 15 anesteziologů.

Kvůli kritické situaci Slovensko už v minulých dnech požádalo o pomoc sousední země. Česká vláda bude o pomoci jednat dnes. Tuzemské fakultní nemocnice však podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera nejspíš žádné lékaře nepošlou.„Počítali jsme s tím, že vzhledem k tomu, že to bude na bázi dobrovolnosti, asi mezi lékaři nebude zájem. Situace se jim asi nejeví tak vyhrocená,” řekl Heger.

Ministr proto hledá jiné způsoby. „Organizuje se spolupráce s vojenskými lékaři, hledá se cesta, jak poskytnout menší výpomoc reálně a brzy,” shrnul.

Hromadnými odchody si doktoři chtějí vynutit razantní navýšení platů. Odboráři nepřistoupili ani na poslední návrh vlády, který počítal s vyšším růstem základních platů než o dosud slíbených 30 procent, tedy 300 eur (7600 korun).

Ohodnoťte tento článek!