Slovenku i se syny odsoudili ve Švédsku za předstírání postižení

Soud ve švédském Malmö ve středu za podvod poslal do vězení Slovenku Vlastu Bandovou a její dva syny.

František Banda roky předstíral těžké mentální postižení a rodina tak na podporách od státu vylákala kolem devíti milionů švédských korun (přibližně 25,5 milionu Kč). Justice nařídila trojici neoprávněně vyplacené dávky vrátit, uvedla agentura AFP.

Bandová (49) si má odsedět tři roky, stejně jako její syn Marian (30). František (32) dostal dvouletý trest. K simulantství se přiznal, tvrdil ale, že jej k němu donutila třetí osoba, jejíž identita zůstala neodhalena.

Bandová získala lékařské osvědčení, že její syn František musí kvůli těžkému postižení nosit plenky a vyžaduje neustálou asistenci. Bandová i Marian Banda popírají, že poskytli nepravdivé informace o Františkově zdravotním stavu.

Bandová se stala Františkovou asistentkou a rodina na něj pobírala příspěvky v letech 2006 až 2015. Před dvěma roky ale úřady platby zastavily, poté co obdržely několik stížností a policie začala případ vyšetřovat.

Slovenská rodina Bandových se usadila ve Švédsku v roce 1998. Tato skandinávská země je známá svojí štědrou sociální politikou, připomněla AFP.

Ohodnoťte tento článek!