Slovenská lékařská komora připustila placenou zdravotní péči

Slovenská lékařská komora (SLK) je přesvědčena, že zákon nebrání lékařům žádat peníze za zdravotní výkony od klientů nesmluvní pojišťovny. Svým
členům SLK doporučuje, aby nepodepisovali nevýhodné smlouvy se zdravotními pojišťovnami…

Představitelé komory to uvedli na dnešní tiskové konferenci, při níž reagovali na obvinění ze strany ministerstva zdravotnictví, že zpoplatněním péče lékaři porušují zákon.

Smlouva poskytovatelů zdravotní péče s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VšZP), která je největší z pěti plně fungujících zdravotních pojišťoven, vypršela koncem února.

„Rozdíly mezi regiony jsou velké, ale přibližně pět až 30 procent lékařů zřejmě předloží pojišťovnám svůj návrh smlouvy,“ předpokládá sekretář SLK Eduard Kováč. U těchto lékařů lze očekávat, že do podepsání smlouvy budou žádat od nesmluvních pacientů peníze.

Všeobecná zdravotní pojišťovna se brání požadavkům SLK s odůvodněním, že by jí to zvýšilo výdaje o devět miliard slovenských korun, které nemá.

Pacienti mají u nesmluvního lékaře nárok na bezplatnou péči pouze v neodkladných případech. Pojišťovna ovšem nemůže proplácet účty od lékařů za nevyžádanou péči.

V takovém případě se musí pacient předem dohodnout se svou pojišťovnou a teprve s jejím souhlasem může jít k lékaři.

SLK upozorňuje, že neexistuje žádná instituce, která by byla oprávněna vstupovat do jednání o smlouvách mezi zdravotními pojišťovnami a lékaři. Lékaři se přitom vystavují tlaku, že nepodepsáním smlouvy přijdou o významnou část pacientů odmítnuté pojišťovny.

Pojišťovna je pod tlakem zákona, který jí přikazuje zachovat funkční síť smluvních poskytovatelů zdravotní péče.

Současně s vypršením termínu smlouvy s VšZP skončila také smlouva se Společnou zdravotní pojišťovnou (SZP), která je druhá největší. Jejich pojištěnci jsou také vystaveni důsledkům zatím neúspěšného jednání s poskytovateli zdravotní péče.

Lékaři z trenčínské nemocnice ve středu požadovali po desítkách pacientů pojištěných u SZP poplatky. Tímto případem se dnes zabývalo ministerstvo zdravotnictví, které tento postup lékařů kritizovalo.

Zbylé tři plně fungující pojišťovny mají platné smlouvy do konce března.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Bohumír Šimek

Konečně snaha o přirozené vztahy ve zdravotnictví. Je jen otázka, jak se těmto přirozeným a plodným vztahům přizpůsobí pojišťovny. Škoda, že politici se nesnaží pochopit, co je pro pacienty nejpřínosnější.

Ohodnoťte tento článek!