Slovenská opozice nehodlá kvůli lékařům žádat odstoupení vlády

Slovenská opozice nehodlá kvůli stávce lékařů podat v parlamentu návrh na odvolání ministra zdravotnictví Rudolfa Zajace nebo premiéra Mikuláše Dzurindy. Žádná z opozičních stran od komunistů přes ĽS-HZDS, Smer až po Slobodné Fórum podle zjištění ČTK odvolání ministra iniciovat nehodlá…

Bratislava – Sám ministr kvůli protestu zdravotníků odstoupit nemíní.

Zdravotníci z nemocnic ve více než deseti slovenských městech stávkují již šestý den za zvýšení mezd a za přidělení více peněz resortu zdravotnictví. Někteří poslanci, jako Milan Urbáni z ĽS-HZDS, uznávají, že platy lékařů a zdravotních sester nebyly několik let valorizovány a že zdravotnictví chybějí peníze. V parlamentu však ĽS-HZDS hodlá podle Urbániho pouze požadovat stanovisko vlády, jak chce stávkovou situaci řešit. „Nemyslím, že by v období před volebami měla být vláda odvolávána,“ poznamenal.

Obdobně smýšlejí i další poslanci. „Časově to nemá smysl. Asi všechno vyřeší volby,“ řekl Pavol Paška ze Smeru.

Ministr Zajac je přesvědčen o správnosti reformy a nemá v úmyslu odstoupit. Pokud chtějí zdravotníci vyšší mzdy, měli by podle něj jednat se zaměstnavatelem, pokud mají politické požadavky, měly by o nich diskutovat s vládou a ne stávkovat.

Lékaři bratislavské nemocnice s ním nesouhlasí. Tvrdí, že zaměstnavatelé jim nemohou zvýšit platy, protože peníze chybějí v celém zdravotnictví. Cílem reformy bylo podle nich rozdat majetek zdravotnictví předem určeným „privatizátorům“. Na středu připravují zdravotníci mítink s občany na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě a nevylučují, že svůj protest ještě přitvrdí.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!