Slovenská vláda nařídí zvýšit platy lékařů, peníze na to ale nedá

Slovenská vláda nařídí nemocnicím zvýšit v příštích dvou letech platy lékařů, ale peníze jim na to neposkytne. Část zdravotnických zařízení upozornila, že už nyní hospodaří se ztrátou a že prohlubují svou zadluženost.

Kabinet premiéra Roberta Fica tento týden schválil návrh zákona, který počítá se zvýšením platů nemocničních lékařů v příštích dvou letech. Stát by tím měl splnit svůj slib z roku 2011, kdy doktoři ve snaze vynutit si zvýšení platů hromadně podali výpovědi, a ochromili tak péči o pacienty.

S prosazením návrhu v parlamentu nebude mít Ficova vláda problém, protože ve sněmovně se může opřít o pohodlnou většinu. V roce 2015 by tak základní plat atestovaného lékaře ve slovenských nemocnicích měl dosáhnout 2,3násobek průměrné mzdy v zemi, která činí 805 eur (20.850 Kč). Základní mzda doktorů se zvyšovala dvakrát už loni, a to na téměř dvojnásobek průměrného platu na Slovensku. Lékaři si podle původního plánu měli znovu přilepšit už letos, vláda kvůli závazku ozdravit státní finance ale poslední etapu úpravy platů po dohodě s odbory odložila.

Na zvýšení platů asi 8000 doktorů budou nemocnice potřebovat v příštích třech letech zhruba 94 milionů eur (2,4 miliardy korun). Menší zdravotnická zařízení upozornila, že finanční situace jim nedovoluje pracovníkům přidat. „Dluhy nemocnic se zvyšují, což znamená, že na zvyšování platů nemocnice peníze nemají,“ citoval list Pravda šéfa Asociace nemocnic Slovenska Mariána Petka. Podle lékařských odborů má lepší ohodnocení práce zdravotníků omezit jejich odchod do zahraničí.

Slovenské zdravotnictví dlouhodobě trpí nedostatkem peněz. Zdravotnická zařízení v zemi zvýšila loni objem svých závazků po lhůtě splatnosti o dvě pětiny na 213 milionů eur (5,5 miliardy korun). Nemocnice upozornily, že platby od zdravotních pojišťoven nepokrývají jejich náklady.

Také česká vláda před dvěma lety slíbila výrazně zvýšit platy nespokojeným lékařům, podle odborů se tak ovšem nestalo.

Ohodnoťte tento článek!