Slovenská vláda nedá zdravotníkům peníze na zvýšení mezd

Slovenská vláda zatím neposkytne prostředky na zvýšení platů zdravotníků o požadovaných 21 procent. Informoval o tom v úterý po jednání kabinetu premiér Mikuláš Dzurinda, podle něhož by měli lékaři a jejich zaměstnavatelé dále rokovat. Jak poznamenal, nátlakové akce a stávky nejsou řešením…

Bratislava –

Dzurinda se chce příští týden v úterý sejít s bratislavskými lékaři, kteří varovali, že v případě nesplnění svých požadavků vstoupí do stávky. Lékaři se sice s premiérem chtějí sejít, ale přípravy na stávku podle šéfa Lékařského odborového sdružení Mariána Kollára nepřerušili. „Nestačí nám, aby se vláda situací zabývala, ale aby ji také vyřešila,“ řekl Kollár.

Dzurinda dal najevo, že do jednání mezi odboráři a zaměstnavateli vstupovat nechce. Připustil ale, že resort zdravotnictví má vážné finanční problémy. Na druhé straně se vládě údajně podařilo zastavit jeho zadlužování.

Podle šéfa zdravotnických odborů Andreje Kučinského nevnese neochota vlády poskytnout zdravotníkům dodatečné finance do jednání pozitivní změnu, kterou odboráři očekávali.

Bratislavští lékaři jednají o dalším postupu také s německými kolegy, kteří začali stávkovat kvůli nízkým mzdám 16. března. Stávku nevylučuje ani celoslovenský odborový svaz zdravotníků, jenž sdružuje 40.000 zaměstnanců. Svaz se rozhodne, zda stávku vyhlásí, po dalším vyjednávání se zaměstnavateli počátkem dubna, dodal Kučinský.

Protesty lékařů proti nízkým mzdám začaly už v polovině ledna v prešovské nemocnici. O měsíc později vyhlásili stávkovou pohotovost rovněž lékaři z bratislavské fakultní nemocnice, kteří od svého vedení požadují zvýšení platů o 25 procent. Ředitel nemocnice Valerián Potičný tvrdí, že na takové navýšení nemá zdroje a zároveň vyzval přednosty klinik, aby připravily seznamy nadbytečných lékařů.

Proti nedostatku financí ve zdravotnictví protestovali i ambulantní lékaři. Slovenská lékařská komora vyzvala své členy, aby nepodepisovali smlouvy s největšími zdravotními pojišťovnami, které prý lékařům poskytly za jejich práci málo peněz. Někteří lékaři pak začali od pacientů za ošetření vybírat hotovost.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!