Slovenská Všeobecná pojišťovna začíná šetřit na lécích

Slovenská Všeobecná zdravotní pojišťovna plánuje, že začne šetřit na lécích. Pojišťovna navrhuje, aby ve smlouvách s lékaři byla vyčleněna konkrétní suma peněz, za kterou může léky předepisovat. Pokud by tuto částku lékař překročil, hrozila by mu pokuta…

V případě, že by ušetřil, dostal by od pojišťovny bonus. „Pojišťovna tím chce dosáhnout toho, aby pacient dostal jen ty léky, které potřebuje a nebyl

zatěžovaný léky, které nepotřebuje,“ uvedla mluvčí pojišťovny Petra Kafúnová.

Generální sekretář slovenské lékařské komory Eduard Kováč řekl, že celková částka na léky, kterou smějí slovenští lékaři čerpat, se letos snížila asi o 15 procent. Řekl, že limity na předpisování léčiv ve smlouvách s lékaři jsou nad rámec zákonů.

„Není důležité, zda pojišťovna navrhne nízký nebo vysoký limit. Nebezpečná je filozofie takového návrhu. jak se má lékař rozhodnout, když dva pacienti se stejnými nemocemi budou potřebovat drahé léky a on nebude mít na to vyčleněné peníze. Lékař musí informovat pacienta o všech možnostech léčby a respektovat tu, kterou si pacient vybere, Pokud si oba pacienti veberou drahé léky, musí jim je předepsat. Jinak skončí před soudem,“ řekl Kováč.

Šéf asociace soukromých lékařů Ladislav Pásztor si také myslí, že dnešní zákony neumožňují zavést finanční limity na léky. „Můžeme hovořit o rozsahu zdravotní péče, ale ne o limitech,“ řekl Pásztor.

SME

Ohodnoťte tento článek!