Slovenské nemocnice hromadně propouštějí zaměstnance

Několik slovenských nemocnic začalo kvůli dluhům a nadměrné zaměstnanosti s hromadným propouštěním. Fakultní nemocnice v Martině nedávno sdělila, že uvolní 280 zaměstnanců. V pondělí ohlásila rozsáhlé propouštění také Rooseveltova nemocnice v Banské Bystrici…

BANSKÁ BYSTRICA – Do konce roku ji opustí téměř 500 lidí, včetně obslužného a zdravotnického personálu.

„Dvě stě třicet zaměstnanců odejde nadobro, dalších 250 bude přesunuto na delimitované pracoviště dětské kliniky a do centra pro léčbu drogově závislých,“ řekl ředitel této největší slovenské nemocnice Róbert Rusnák.

Stav zaměstnanců se má v příštím roce snížit ještě asi o 300 lidí a stabilizovat se na úrovni 1500 až 1600 pracovníků.

Nemocnice propouští zejména kvůli nadměrné zaměstnanosti a stále velké zadluženosti, která dosahuje kolem 1,7 miliardy korun.

Zhruba polovinu dluhu tvoří přitom penále za opožděné platby zejména pojišťovnám a dodavatelům energií.

Rooseveltova nemocnice se v příštím roce změní na akciovou společnost, v níž si rozhodující vliv zachová ministerstvo zdravotnictví. „Některé činnosti pak přejdou do externího prostředí,“ připomenul Rusnák.

Propouštění také v Žilině, Levicích a dalších městech

Banskobystrická a martinská nemocnice nejsou letos jedinými zdravotnickými zařízeními, která se odhodlala ke snižování počtu pracovníků.

Přibližně 300 lidí ztratilo v uplynulých měsících práci také v nemocnici v Žilině, téměř 260 v Levicích, zhruba 200 ve Svidníku a více než stovka ve Vranově nad Topľou.

Stovky zaměstnanců odešly z desítek dalších slovenských nemocnic, mimo jiné z bratislavských Kramárů a Ružinova, dále z Michalovců, Malacek či městečka Revúca.

Kvůli nynější reformě slovenského zdravotnictví může podle odborářů přijít o práci přibližně 10 tisíc z celkového počtu 63 tisíc zaměstnanců.

Se snižováním stavu počítá rovněž ministr zdravotnictví Rudolf Zajac. Uvolnění lékaři a sestry by podle něj měli přecházet do soukromých ambulancí.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!