Slovenské nemocnice očekávají návrat většiny lékařů

Slovenští lékaři by se dnes mohli hromadně vrátit do nemocnic. Lékařský protest ukončila sice už o víkendu dohoda odborářů s vládou na zvýšení platů, ale od té doby se ale připravují nové smlouvy pro doktory, kterým vypršela výpovědní lhůta. Mezitím na Slovensku vypomáhá necelá třicítka armádních lékařů z Česka.

Slovenské nemocnice se pomalu vracejí do normálního režimu a začínají provádět i plánované operace. Dnes by se do práce mohla vrátit největší část protestujících lékařů.

Lékařské odbory ale až doteď spolu s právníky kontrolovaly nové pracovní smlouvy, tak aby byly v souladu s tím, co si lékaři při protestu vymohli.

Odboráři předpokládají, že doktoři by mohli smlouvy hromadně podepsat dnes. Pak by se vrátili do běžného pracovního poměru na svá původní místa.

Slovenská vláda by dnes také mohla projednat zrušení nouzového stavu, který platí od minulého úterý a měl řešit situaci po vypršení lhůty asi 1200 hromadných výpovědí lékařů.

Nejvážnější lékařský protest v polistopadové historii dostal minulý týden některé slovenské nemocnice na pokraj kolapsu a ohrozil i akutní zdravotní péči.

Ohodnoťte tento článek!