Slovenské nemocnice opustilo 540 sester, akutní péče je zajištěna

Ze slovenských nemocnic na základě hromadných výpovědí odešlo 540 zdravotních sester. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Viliam Čislák, podle kterého akutní péče o pacienty je zajištěna. Některá zdravotnická zařízení ale musela omezit naplánované zákroky, na pomoc povolala také armádu.

Podle odborů odcházející kvalifikované zdravotní sestry nelze v krátké době nahradit a nemocnice nedokážou plnohodnotně zajistit všechny výkony.

Slovenské nemocnice opustil jen zlomek z celkového počtu 13.000 zdravotních sester. Hromadné výpovědi podaly kromě jiného na protest proti tomu, že nový zákon nepočítá se zvyšováním platů na základě praxe a že se nevztahuje na všechny zdravotníky. Podobný protest zažilo Slovensko v roce 2011, kdy výpovědi doktorů ochromily provoz nemocnic.

„Lidsky je mi to velmi líto. Sestry opustily své pacienty, stalo se to poprvé v historii Slovenska. Zdravotní péče pro všechny pacienty je ale zajištěna,“ uvedl Čislák.

Hromadné výpovědi nejvíce zasáhly nemocnice v Prešově a v Žilině. Například ve fakultní nemocnici v Prešově plně funkčních zůstalo 60 procent oddělení.

Ministr uvedl, že ve stávajícím režimu dokážou nemocnice fungovat. „Není to nějaká improvizace,“ řekl.

Odbory mají jiný názor. „Odchod kvalifikovaných sester nelze nahradit mávnutím kouzelného proutku. V Žilině a v Prešově není poskytována zdravotní péče v takové míře, než sestry nemocnice opustily,“ řekla šéfka odborového sdružení zdravotních sester Monika Kavecká.

Odcházející kvalifikované sestry prý nebudou mít problém najít si novou práci, nabídky již dostaly například z Česka nebo Německa.

„Arogance moci, s níž jsme se v posledních týdnech setkaly, nás utvrzuje v tom, že jsme se rozhodly správně. Je třeba poukázat na to, že celý systém nefunguje správně. Toto řešení je jediné možné, abychom vyřešily situaci nejen sester, ale celého zdravotnického personálu,“ řekla šéfka komory zdravotních sester a porodních asistentek Iveta Lazorová.

Sester se zastaly i lékařské odbory, podle kterých nelze odcházející sestry narychlo nahradit pár desítkami nových a nezkušených pracovnic.

Další asi stovce sester uplyne výpovědní lhůta koncem února. Odbory tvrdí, že jsou ochotné ke kompromisu, ale ministerstvo nereagovalo.

Ministr Čislák oznámil, že podá trestní oznámení za šíření poplašné zprávy v souvislosti s výroky zdravotnic, že kvůli hromadným výpovědím je ohrožena zdravotní péče pro milion obyvatel.

Nemocnice požádaly o pomoc slovenskou armádu, která podle Čisláka nasadila do prešovské nemocnice sedm zdravotnic. Podle ministra čtyři desítky armádních sester dlouhodobě pracují v civilních nemocnicích.

Čislák zopakoval, že stát dá letos na zvýšení platů zdravotníků 55 milionů eur (1,49 miliardy Kč), což podle něj znamená zvýšení mezd o šestinu. Přilepšit by si měly zejména zdravotní sestry v menších regionálních nemocnicích. Platy v těchto zdravotnických zařízeních zaostávají za průměrnou mzdou, která na Slovensku činí 859 eur (23.200 Kč). Sestry ve velkých nemocnicích vydělávají i s příplatky kolem 1000 eur (27.000 Kč) měsíčně.

Původně výpovědi podalo více než 1200 zdravotních sester, ale polovina si to mezitím rozmyslela. Zdravotní sestry se inspirovaly u lékařů, kteří v roce 2011 hromadnými výpověďmi ochromili provoz zdravotnických zařízení. Zajistit alespoň akutní péči pomáhali nemocnicím na Slovensku také čeští vojenští lékaři. Předchozí slovenská vláda nespokojeným doktorům tehdy ustoupila a stát jim platy postupně zvýšil.

Český ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ČTK řekl, že ze Slovenska zatím žádnou žádost o vyslání sester neobdržel. Mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová ovšem nevyloučila, že některé slovenské nemocnice se budou snažit přetáhnout sestry z českých nemocnic.

Slovenské zdravotnictví v uplynulých letech čelilo několika aférám. Například nákup údajně předraženého přístroje do jedné ze státem kontrolovaných nemocnic vyústil v roce 2014 až v demisi tehdejší ministryně zdravotnictví Zuzany Zvolenské.

Ohodnoťte tento článek!