Slovensko chce posílat zdravotníky na protikorupční školení

lékař, korupce, úplatek, obálka

Slovenské ministerstvo zdravotnictví chce posílat zdravotníky na povinné protikorupční školení. Opatření má zabránit nekalým praktikám v systému péče o pacienty. Lékařské odbory návrh kritizovaly a upozornily, že do afér spojených s nevýhodnými transakcemi ve slovenském zdravotnictví bylo prý zapleteno hlavně vedení nemocnic.

Podmínkou na výkon zdravotnického povolání na Slovensku by podle ministerstva nově mělo být absolvování vzdělávacího programu o protikorupčním chování, který zajistí Slovenská zdravotnická univerzita. Detaily o školení zatím nejsou známé.

„Je smutné, že po kauzách, v nichž měli prsty hlavně ředitelé nemocnic a zaměstnanci ministerstva zdravotnictví, přichází tragikomický návrh, který má postihnout lékaře a sestry,“ reagoval šéf lékařských odborů Peter Visolajský. Dodal, že školení by muselo absolvovat téměř 100.000 zdravotnických pracovníků.

Podle Visolajského by navrhovaná opatření byla neúčinná, protože by se nevztahovala na členy vedení mnoha zdravotnických zařízení, kteří nemají postavení zdravotnického pracovníka. Připomněl například loňskou aféru ohledně podezření z předraženého nákupu techniky pro jednu ze státem kontrolovaných nemocnic, na kterou upozornili právě lékaři a po které odstoupila z funkce kromě jiných tehdejší ministryně zdravotnický Zuzana Zvolenská.

„Bez reálných protikorupčních opatření, která chceme vidět v praxi, se víra v upřímnost, ale i v účinnost protikorupčních školení otřásá v základech,“ uvedl Visolajský. Lékařské odbory by uvítaly například zveřejnění seznamů čekacích dob na operace, zavedení svobodného výběru lékaře v nemocnicích, vyšší odpovědnost vedení nemocnic či zveřejňování zamýšlených transakcí jednotlivými nemocnicemi.

V průzkumu ze začátku letošního roku se více než pětina Slováků přiznala k poskytnutí „všimného“ pracovníkům ve zdravotnictví. Nejvíce lidí dávalo lékařům dary prý dobrovolně jako projev vděku. Jen necelá tři procenta respondentů uvedla, že zdravotníci úplatek žádali.

Slovensko již dříve omezilo vybírání různých poplatků ambulancemi a zavedlo také povinnou elektronickou evidenci příjmů, které lékaři inkasují v hotovosti.

Ohodnoťte tento článek!