Slovensko chce přísněji trestat osoby, které se nepodřídí úřadům

Necelé dva týdny po největším protestu lékařů na Slovensku navrhl dosluhující kabinet premiérky Ivety Radičové zpřísnění postihů vůči osobám, které se za krizové situace nepodrobí nařízení úřadů. Nová pravidla by měla mimo jiné zabránit opakování situace z přelomu listopadu a prosince, kdy lékaři navzdory vyhlášenému nouzovému stavu odmítli nastoupit do služeb a pokračovali v protestu zejména za vyšší platy.

Vláda na včerejším zasedání souhlasila se zavedením nového trestného činu porušování povinností za krizové situace. Provinilcům, kteří se postaví proti nařízení úřadů, bude v případě schválení návrhu parlamentem hrozit až pětileté vězení. Zpřísnění trestního zákona se ale nemá nevztahovat jen na lékaře.

Zdravotníci odmítající práci by kromě toho čelili ztrátě povolení k výkonu povolání a pokutě do 3300 eur (83.600 Kč). O obnovení registrace by potrestaní ošetřovatelé mohli zažádat až po deseti letech. Návrh počítá rovněž s tím, že vláda bude moci zakázat zdravotnickým pracovníkům stávku, pokud jejich protest povede k ohrožení života a zdraví obyvatelstva.

V současnosti za odmítnutí uložené pracovní povinnosti mohou úřady uložit pokutu 330 eur. „Není to hrozba lékařům. Je to hlavně pro zajištění nás všech,“ řekl novinářům ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik ke zpřísnění postihů.

Zatím ale není jasné, zda parlament stihne zmíněný materiál projednat do březnových předčasných voleb.

Dosud největší protest lékařů od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993 odstartoval výpověďmi, které v září hromadně podalo více než 2400 z asi 7000 nemocničních doktorů. Do vypršení výpovědní lhůty na konci listopadu si to rozmyslela asi polovina z nich.

Navzdory tomu odchod zhruba 1200 doktorů poznamenal provoz řady nemocnic, kterým pomáhaly také necelé tři desítky českých vojenských specialistů. Bouřící se doktoři odmítli nastoupit do práce i po vyhlášení nouzového stavu vládou, lékaři si nechali například vypsat neschopenku. K pacientům se zdravotníci vrátili až poté, co lékařské odbory ustoupily od požadavku razantního zvýšení platů.

Ohodnoťte tento článek!