Slovensko chce změnit zákon o sterilizaci

Nedávná aféra kolem údajné nelegální sterilizace romských žen na východním Slovensku urychlila přípravu nového zákona o sterilizaci, který nahradí obdobný zákon 30 let starý…

„Budeme prosazovat, aby se při sterilizaci vyžadoval čas na rozmyšlenou minimálně 72 hodin. Budeme také trochu zdrženlivější při povolování sterilizací po druhém císařském řezu především u mladých žen,“ řekl hlavní odborník slovenského ministerstva zdravotnictví na gynekologii Karol Holomáň.

Právě Holománě vyslalo ministerstvo a Slovenská gynekologická společnost do nemocnic na východním Slovensku na kontrolu.

„Nezjistil jsem žádné porušení zákona ani lékařské etiky,“ dodal po návratu. Odmítl také obvinění americké organizace Center for Reproductive Rights, podle které zdejší lékaři neovládají moderní lékařské postupy, a především u romských žen si císařským řezem ulehčují práci a provádějí tento zákrok zastaralým způsobem.

„Po důkladném prostudování zmíněné zprávy jsem zjistil, že autorky nemají základní medicínské poznatky,“ dodal. Podle Holománě dnešní problémy pramení z toho, že Romové považují ženy, které nemohou mít děti, za méněcenné. Nesouhlasí sice s tím, aby pacienty dělili na romské a neromské, ale připustil, že v současné situaci je to nutné.

„Jinak není možné provést seriózní analýzu zdravotní péče. Jak jinak máme prokázat skutečnost při podobných obviněních, jaká obsahuje zmíněná zpráva,“ poznamenal.

Expert rovněž zjistil, že například v nemocnici v Krompaších, ve zprávě často uváděné jako negativní příklad, bylo provedeno císařským řezem jen 9,3 procenta všech porodů Romek. Sterilizace byla provedena celkem 93 ženám, z toho romských bylo 28.

Ivan Vilček, Právo, 24.06.2003

Ohodnoťte tento článek!