Slovensko: Konečně začíná boj o pacienty, hlásí investoři

Na Slovensku budou soukromé nejen nemocnice, ale také pojišťovny, slibuje ministr zdravotnictví Rudolf Zajac. Pokud proběhne druhé kolo reformy, stanou se z nich akciové společnosti. V případě nemocnic se akcie převedou na města a kraje, u univerzitních nemocnic na lékařské fakulty a u pojišťoven na zřizovatele.

Soukromé budou nejen nemocnice, ale také pojišťovny, slibuje slovenský ministr zdravotnictví Rudolf Zajac. Pokud proběhne nad Dunajem druhé kolo reformy, stanou se z nich akciové společnosti. V případě nemocnic se akcie převedou na města a kraje, u univerzitních nemocnic na lékařské fakulty a u pojišťoven na zřizovatele.

Tamní lékařská komora a opozice odsuzují hlavně privatizaci pojišťoven. Vadí jim, že ve dvou pojišťovnách získá významné podíly Penta Group, finanční skupina, která prý bude chtít pouze vydělávat.

Za tím účelem může omezit volbu pacientů tak, aby měli k dispozici jen nejnutnější servis. Podle optimistů je naopak možné, že finančníci budou na zdravotnickém trhu investovat.

Zajacův tiskový mluvčí Mario Mikloši nechce účast Penty v pojišťovnách komentovat: „O velkých investorech zatím nevíme,“ říká vyhýbavě.

Penta získala zřizovatelské podíly tím, že koupila některé průmyslové podniky, například VSŽ Košice. Pojišťovny Dôvera a Sidéria – Istota mají dohromady přes 700 tisíc pojištěnců.

Privatizace pojišťoven:
Zdravotní pojišťovny se změnína obchodní společnosti, akcieobdrží jejich zakladatelé.
Soutěž
Pojišťovny budou klientům nabízetrůzné standardy péče, různý výběrzdravotnických zařízení a možnostpřipojištění
Regulace trhu
Úřad pro dohled stanoví zásadypřerozdělení mezi pojišťovnami,bude kontrolovat jejich financea kvalitu nabízených služeb.

Budoucí investice Penta nevylučuje: „Teď ale pouze monitorujeme trh,“ říká člen představenstva Jaroslav Haščák.

Reforma podle něho pomůže občanům: „Začne boj o spokojnost pacientů. V takovém prostředí uspěje pouze společnost, která bude umět získat a udržet klienta,“ vysvětluje Haščák a dodává, že o strategii rozhoduje vedení obou pojišťoven.

Sidéria – Istota je v některých ohledech originální. Jako mnohé jiné pojišťovny nabízí zvýhodněné lázeňské pobyty nebo organizuje pravidelné prohlídky jako prevenci cévních chorob.

Její klienti ale také mohou na internetu průběžně kontrolovat svůj zdravotní účet. Zavedla lékovou knížku, díky níž má klient přehled o svém léčení a lékaři nepíší zbytečné recepty.

Sidéria rovněž nabízí klientům průvodce po zdravotnictví. Při výběru ambulantních specialistů radí pacientům praktický lékař, dodržení termínů operací v nemocnici kontroluje na požádání úředník pojišťovny.

Penta už naznačila zájem o Česko: „Zdravotnictví je jednou z oblastí, kde zkoumáme, jaké jsou možnosti pro investice,“ říká její pražská tisková mluvčí Eva Nováková. Zatím prý nejde o nic konkrétního.

Petr Holub, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!