Přejít na obsah

Slovensko odložilo ovládnutí zdravotních pojišťoven na rok 2015

zpět
6.8.2013
Robert Fico
zvětšitRobert FicoZdroj: vlada.cz

Robert Fico | Zdroj: vlada.cz

 

Slovenské vládě se nepodaří naplnit kontroverzní plán ovládnutí soukromých zdravotních pojišťoven v plánovaném termínu v roce 2014. Kabinet premiéra Roberta Fica přiznal, že k vytvoření jediné zdravotní pojišťovny v zemi pod Tatrami přistoupí nejdříve za dva roky, protože přípravy se opozdily.

Od získání kontroly nad systémem zdravotního pojištění, z něhož je financována péče o pacienty včetně nákupu léků, si stát slibuje více peněz pro finančně podvyživené zdravotnictví. Do něj by nově měly proudit i zisky, které dvě zdravotní pojišťovny vytvářejí z povinných zdravotních odvodů.

Ficova vláda původně počítala s tím, že příslušný zákon umožňující vyvlastnění soukromých pojišťoven vstoupí v platnost letos v květnu. Dosud se tak ovšem nestalo a návrh normy ještě neprojednal ani parlament. To způsobí zpoždění celého procesu a posunutí termínu vytvoření jediné státem kontrolované zdravotní pojišťovny nejdříve na rok 2015.

Podle právníků ani tento termín ovšem nemusí být konečný. Důvodem jsou očekávané soudní spory státu s majiteli zdravotních pojišťoven Dôvera a Union, kteří dobrovolný odchod z trhu odmítají. „Dokud soud nerozhodne, vyvlastnění nebude platné,“ citoval list Sme právníka Andreje Leontieva. Čtyřleté funkční období nynější vlády skončí na jaře 2016.

Přípravy na vyvlastnění soukromých zdravotních pojišťoven zbrzdily hrozby arbitráží, kterým by stát mohl čelit. Ministerstvo zdravotnictví informovalo, že plánovaná opatření si už dopředu nechalo posoudit příslušným úřadem. Výsledky této kontroly zveřejněny nebyly.

Soukromé zdravotní pojišťovny mají na pětimilionovém Slovensku dohromady asi 1,9 milionu klientů. Ostatní obyvatelé jsou klienty státem kontrolované Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Zatím není známa částka, kterou bude muset stát za soukromé zdravotní pojišťovny vyplatit, pokud se rozhodne přistoupit k jejich vyvlastnění. Podle dřívějších odhadů by se hodnota transakce mohla pohybovat ve stovkách milionů eur. Potřebné peníze vláda získá z připravovaného prodeje menšinového podílu v telekomunikačním operátorovi Slovak Telekom.

Pojišťovna Dôvera patří finanční skupině Penta, Union je zase součástí nizozemské společnosti Achmea. Ta loni uspěla v arbitráži proti Slovensku kvůli zákonu, kterým první Ficova vláda omezila zdravotní pojišťovny ve volném nakládání se ziskem.


Komentovat článek: Slovensko odložilo ovládnutí zdravotních…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné