Slovensko zvažuje, jak nespokojené lékaře přinutí zůstat v práci

Týden před vypršením výpovědní lhůty zhruba třetiny nemocničních lékařů na Slovensku zvažují úřady vyhlášení nouzového stavu. Oznámil to dnes prezident Ivan Gašparovič. Nespokojení doktoři by tak museli zůstat v práci navzdory tomu, že vláda dosud nepřistoupila na jejich požadavky zahrnující razantnější zvýšení platů.

„Znamená to, že bude vyhlášen (nouzový stav) nejdéle na 90 dnů. V jeho rámci se uloží pracovní povinnost zajistit zdravotní péči,“ uvedl Gašparovič.

Nouzový stav může podle slovenského zákona vyhlásit vláda například tehdy, pokud by bylo ohroženo zdraví lidí. V takovém případě je kabinet mimo jiné oprávněn přikázat zdravotníkům, aby zůstali v práci.

Gašparovič očekává, že nouzový stav bude vyhlášen, pokud se do soboty lékařským odborům a ministerstvu zdravotnictví nepodaří dospět k dohodě.

Jednání obou stran sporu byla po Gašparovičově vystoupení obnovena. Jak ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik, tak šéf lékařských odborů Marian Kollár po setkání u prezidenta řekli, že chtějí dospět k dohodě, aby lékaři zůstali v nemocnicích.

Výpověď podalo v září více než 2400 slovenských lékařů, čtyři stovky z nich ji ale už podle dřívějších informací ministerstva zdravotnictví stáhly. Odchod doktorů by v zemi podle expertů paralyzoval péči o pacienty. Nedostatek personálu pociťují nemocnice už v těchto dnech, protože lékaři v dvouměsíční výpovědní lhůtě začali čerpat dovolenou. Některá zdravotnická zařízení včetně největších nemocnic proto začaly odkládat plánované zákroky a přijímají pouze akutní případy.

Jednání mezi slovenským ministerstvem zdravotnictví a lékařskými odbory se naposledy zadrhla především na otázce zvýšení platů doktorů, kteří se k podání výpovědí inspirovali podobnou akcí českých zdravotníků. Slovenské odbory odmítly návrh ministra Uhliarika na zvýšení měsíčního platu o 300 eur (7690 korun), což by znamenalo asi pětinový nárůst. U Uhliarika zase odboráři neuspěli s požadavkem razantnějšího nárůstu mezd.

Lékaři požadují rovněž omezení přesčasů a zastavení transformace nemocnic na akciové společnosti. Od tohoto kroku si vláda slibovala zastavení jejich zadlužování. Transformaci nemocnic ale dosluhující kabinet do březnových předčasných voleb už dokončit nestihne.

Čeští nemocniční lékaři byli při prosazení svých platových požadavků letos na jaře úspěšní. V rámci akce Děkujeme, odcházíme, si vymohli zvýšení tarifních platů o 5000 až 8000 korun měsíčně, tedy asi o pětinu.

Ohodnoťte tento článek!