Přejít na obsah

Slovensku hrozí nedostatek léků. Výrazně omezí vývoz

zpět
23.10.2013
léky
zvětšitlékyZdroj: Shutterstock

léky | Zdroj: Shutterstock

 

Slovensko trpí nedostatkem léků, někteří zdravotničtí odborníci situaci již nazývají pandemií. Země proto reguluje vývoz do zahraničí, ceny léků v České republice, která je jedním z největších odběratelů léků ze Slovenska, by tato opatření ovlivnit neměla.

Reexport léků ze Slovenska dosáhl velikosti pandemie. Tvrdí to předseda představenstva slovenského distributora léků Unipharma a člen Slovenské lékárnické komory Tomislav Jurík. Podle něj jsou pacienti doslova ohroženi jejich nedostatkem.

„Ministerstvo zdravotnictví deklaruje, že se exportuje jenom jedno procento léků. Ve finančním vyjádření se ale reexportuje více než 30 procent léků. Pociťujeme obrovský nedostatek vybraných léčiv na celém Slovensku a pacienti jsou v důsledku toho, že se léky reexportují do bohatších zemí Evropské unie, léčeni neúčinnými náhradami nebo neléčeni vůbec,“ řekl Jurik, který volá po ještě přísnější regulaci.

Kvůli jednomu ze základních principů Evropské unie, volnému pohybu osob, zboží a služeb, se vývoz léků nemůže zakázat úplně. Slovensko proto jejich distribuci za hranice alespoň reguluje, všichni obchodníci musí plánované exporty nahlásit. Slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv díky tomuhle opatření v první polovině letošního roku zakázal vývoz téměř 55 tisíc balení léků.

„Určitá regulační opatření ve formě legislativních změn by byly vítány v každé zemi Evropské unie. Na Slovenku takovéto opatření máme, je potřeba ho však začít používat mnohem efektivněji, než se používá dnes,“ řekl pro TASR Štefan Krchňák, viceprezident Evropského svazu lékárníků.

Ceny léků v ČR slovenské regulace neovlivní

Téměř polovina (44 procent) exportovaných léků ze Slovenska přitom míří do České republiky. Jejich případná přísnější regulace ale ceny léků příliš neovlivní. „U regulovaných přípravků stanovuje horní limit ceny, za kterou je možné hrazený lék dodávat na trh, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Výrobce však nemusí maximální stanovené ceny využít a může lék nabízet za cenu nižší,“ řekla pro E15.cz Lucie Šustková, tisková mluvčí SÚKL.

Podle statistik SÚKL bylo z České republiky za první pololetí exportováno téměř šest procent spotřebovaných balení léků. I když je to několikanásobně více než na Slovensku, podle slov Šustkové se v současnosti vývoz v ČR nijak nereguluje.

„V České republice, v souladu s platnou evropskou legislativou, platí pravidla volného trhu v EU, a vývoz léků mimo ČR tedy není nijak regulován. SÚKL není ze zákona oprávněn aplikovat opatření, podobná těm, která jsou aktuálně realizována na Slovensku. Aby to bylo možné, muselo by dojít k úpravě české legislativy,“ dodala pro E15.cz Šustková.


Anketa

Koho budete volit?

ANO 2011 8 % ČSSD 12 % KDU-ČSL 9 % KSČM 7 % ODS 7 % TOP 09 18 % SPOZ 1 % Strana zelených 23 % Jiné 12 % Volit nepůjdu 3 %

V anketě hlasovalo 237 čtenářů.

Abyste mohl(a) hlasovat musíte mít zapnutý javascript.


Komentovat článek: Slovensku hrozí nedostatek léků. Výrazně omezí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Slovensku hrozí nedostatek léků. Výrazně omezí…

Komentáře

1 komentář
elsa Neucinne nahrady?  | 24. 10. 2013 10:49

Pociťujeme obrovský nedostatek vybraných léčiv na celém Slovensku a pacienti jsou v důsledku toho, že se léky reexportují do bohatších zemí Evropské unie, léčeni neúčinnými náhradami nebo neléčeni vůbec,“ řekl Jurik, který volá po ještě přísnější regulaci. Zaujimala by ma konkretizacia - akymi "neucinnymi" nahradami su lieceni? Inym liecivom z rovnakej indikacnej skupiny? - ved tie nahrady su predsa tiez schvalene lieciva. Alebo su to "neucinne" generika? - tie su predsa standardom. To su potom v liekovej sfere a politike registrovane smejdy?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné