Slovenský parlament schválil hlavní požadavky lékařů

Slovenský parlament schválil hlavní požadavky lékařů, kteří hromadnými výpověďmi na konci listopadu ochromili provoz řady nemocnic. Naplnění memoranda podepsaného vládou a lékařskými odbory prosadila ve sněmovně opozice, ke které se přidala část poslanců dosluhující koalice.

Splnění požadavků doktorů, jako jsou zastavení transformace nemocnic, omezení přesčasů a postupné plošné zvýšení platů, si vyžádalo změny několika zákonů. Kvůli odporu části koalice k ukončení přeměny zdravotnických zařízení na akciové společnosti ale hrozilo, že sněmovna materiál neschválí. Odbory proto o víkendu vyhlásily stávkovou pohotovost. Při dnešním závěrečném hlasování se ale spojili poslanci opozice, zástupci koaliční strany Most-Híd a několik nezávislých zákonodárců, jejichž hlasy ke schválení požadavků odborů nakonec stačily.

„Byla schválena drtivá část memoranda a pro nás jeden z nejdůležitějších bodů, a to zrušení transformace nemocnic na akciové společnosti,“ reagoval na rozhodnutí sněmovny šéf lékařských odborů Marian Kollár. Odbory se obávaly, že původně plánovaná změna právního statusu nemocnic umožní jejich ovládnutí finančními skupinami.

Parlament sice nepodpořil poslední etapu růstu platů doktorů od roku 2013, mezitím se ale mnoho doktorů na zvýšení svých výdělků dohodlo přímo s nemocnicemi. Kritici tohoto kroku tvrdili, že na úpravu mezd v průměru o více než 300 eur měsíčně nemají zdravotnická zařízení peníze a že kvůli horšímu vývoji ekonomiky nemohou počítat ani s výraznějším zvýšením plateb od zdravotních pojišťoven.

Dosud největší protest lékařů od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993 vyvrcholil výpověďmi, které v září hromadně podalo více než 2400 z asi 7000 nemocničních doktorů. Do vypršení výpovědní lhůty na konci listopadu si to rozmyslela asi polovina z nich. Navzdory tomu odchod zhruba 1200 doktorů na přelomu listopadu a prosince poznamenal provoz řady nemocnic.

Ukončení protestu a návrat do práce ohlásili nespokojení doktoři začátkem prosince, kdy lékařské odbory přistoupily na kompromisní návrh vlády ohledně zvyšování platů. Nemocnice obnovily běžný provoz až v polovině minulého týdne; několik dnů se totiž dohadovaly s odbory na znění nových pracovních smluv pro lékaře, kterým na konci listopadu skončila výpovědní lhůta.

Zajistit alespoň akutní péči o pacienty pomáhaly slovenským zdravotnickým zařízením během protestu doktorů i necelé tři desítky českých vojenských lékařů. Senát českého parlamentu dnes rozhodl o tom, že vláda vysláním armádních lékařů na Slovensko porušila ústavu, neboť k tomu nebyla oprávněna. Stanovisko prosadila opoziční ČSSD, která má v horní komoře většinu. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) jménem vlády pochybení odmítl, rozhodnutí označil za „politickou deklaraci“.

Ohodnoťte tento článek!