Slovenským lékařům chybějí očkovací látky pro děti

Lékařům na Slovensku chybějí očkovací látky pro děti, které v plném rozsahu hradí zdravotní pojišťovna. Pokud dítě potřebuje očkování, musí si rodič za nadstandardní vakcínu připlatit nebo čekat několik týdnů či měsíců, dokud lékař neobdrží vakcínu bezplatnou…

„Ty očkovací látky, na něž musí rodič připlácet, se objednávají bez problémů, ale ty, které hradí pojišťovna, chybějí,“ tvrdí Štefan Krchňák, majitel lékárny U milosrdného srdce v Šuranech, který je zároveň i členem prezídia Slovenské lékárnické komory.

„Někteří lékárníci poslali objednávky před půl rokem a vakcíny dosud nedostali,“ dodává. Lékárníkům má přitom dodavatelská firma zajistit léky do 24 hodin od přijetí objednávky.

„Poslala jsem dodavateli objednávku před dvěma týdny, ale obdržela jsem jen část zboží. Další vakcíny prý budou již brzy, ale zase ne všechny,“ přiznala vedoucí lékárny Slovenka v Banské Bystřici Ľubica Lapínová.

Lékárníci obviňují z nedostatku očkovacích látek dodavatelskou firmu. Ta sice problém připouští, ale vlastní pochybení popírá. „Můžeme dodat jen to, co se doveze z výrobny. Pokud zboží nemáme a nemá ho ani výrobce, nemůžeme objednávku vyřídit včas,“ prohlásil Ladislav Čormák ředitel dodavatelské firmy Intec Pharma, přes níž objednávají vakcíny všechny lékárny, které Pravda oslovila.

Podle něho pochybili rovněž lékaři, kteří si očkovací látku neobjednali s dostatečným předstihem, ale hlavní vinu za vzniklou situaci dává ministerstvu zdravotnictví. To totiž rozhodlo, že se systém očkování od ledna změnil, a namísto Úřadu veřejného zdravotnictví dnes vakcíny objednávají samotní lékaři.

Ministerstvo však chybu v systému odmítá. „Předpokladem dostatku vakcín je dobrá režie očkovacího programu ze strany samotných lékařů a vztahů mezi lékárnami a dodavateli. V případě nedostatku se vakcíny operativně dovážejí,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Karol Farkašovský.

V minulosti se množství potřebných vakcín plánovalo až na rok dopředu. Kvůli měnící se kategorizaci se však dodavatelé odmítají předzásobovat. „Pokud se změní kategorizace a nějaká vakcína z ní vypadne, stává se neprodejnou. Velké zásoby by mohly znamenat velké ztráty,“ doplnil Čormák.

SME

Ohodnoťte tento článek!