Slovenští poslanci zakázali zdravotním pojišťovnám využívat zisk

Titulní obrázek

Slovenské zdravotní pojišťovny nebudou od příštího roku moci svůj případný zisk využívat jinak než na úhradu zdravotní péče. Rozhodli o tom slovenští poslanci. Menší vládní Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) a opozice nedokázaly prosadit, aby si pojišťovny mohly svůj případný zisk ponechat…

Zástupce soukromých zdravotních pojišťoven Eduard Kováč už naznačil, že pojišťovny zákon zřejmě napadnou u ústavního soudu.

Případ se může dostat i před mezinárodní soud. Například finanční skupina Penta, která kontroluje pojišťovnu Dôvera, dnes oznámila, že od Slovenska hodlá žádat odškodné ve výši 15 miliard slovenských korun (přes 10,5 miliardy korun). „Zahraniční investor bude žalovat Slovenskou republiku před mezinárodním rozhodčím soudem o náhradu škody,“ prohlásil Kováč, který je výkonným ředitelem Sdružení zdravotních pojišťoven.

Žalobu má podat holandská společnost HICEE, která patří do skupiny Penta a je akcionářem slovenské pojišťovny. Stížnosti zvažují podle Kováče i další tři soukromé pojišťovny, které schválenou změnu pokládají za porušení předchozích smluv i slovenské ústavy.

„Je to obrovské vítězství této vlády,“ prohlásil po čtvrtečním hlasování slovenský premiér Robert Fico. Naznačil, že LS-HZDS Vladimíra Mečiara by v případě, že by zákon nepodpořila a hlasovala s opozicí proti němu, musela čelit politickým důsledkům. „Strana Směr-sociální demokracie by z takového hrubého porušení koaliční smlouvy vyvodila důsledky,“ prohlásil Fico.

Slovenský ministr zdravotnictví Ivan Valentovič od zákona očekává finanční úspory. Vloni totiž pojišťovny vydělaly asi 1,9 miliardy slovenských korun (přibližně 1,3 miliardy korun), zatímco nemocnice byly ve ztrátě přes sedm miliard (necelých pět miliard korun). Pojišťovny však tehdy tvrdily, že veškerý zisk použily na platby lékařům a nemocnicím.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!