Slovenští zdravotníci chystají hromadné výpovědi kvůli platům

sestra, lékařka, strach, agrese, deprese

Slovenští zdravotníci začali shromažďovat podpisy pod podání hromadných výpovědí na protest proti chystaným změnám jejich odměňování, které prosazuje levicová vláda premiére Roberta Fica.

Zástupci zdravotnického personálu dnes informovali, že své požadavky chtějí prosadit podobně jako lékaři v roce 2011, kteří výpověďmi ochromili provoz řady nemocnic.

Zdravotním sestrám či laborantům se nezamlouvá, že připravovaná novela zákona se bude vztahovat pouze na platy zdravotníků v nemocnicích a že mzdy nezohlední praxi. Iniciativu ohledně podání výpovědí zdravotníci ohlásili necelý půlrok před parlamentními volbami na Slovensku.

„Spojili jsme se všichni zdravotničtí pracovníci, abychom na protest proti předkládanému návrhu zákona vyjádřili svou vůli a připravenost k ukončení pracovního poměru,“ uvedla šéfka odborového sdružení sester a porodních asistentek Monika Kavecká.

Odborům se nezamlouvá ani připravovaný nový způsob výpočtu platů, který prý také bude pro pracovníky nevýhodnější než v sousedním Česku, protože základní mzda zdravotních sester na Slovensku nedosáhne ani úrovně průměrné mzdy v zemi, která loni činila 858 eur (23.200 Kč).
Slovenský ministr zdravotnictví Viliam Čislák chystané změny už dříve obhajoval. Podle něj dojde k navýšení platů zdravotníků a místo původně zvažovaných čtyř desítek nemocnic by se měl zákon vztahovat na 120 zdravotnických zařízení.

Požadavky zástupců zdravotnického personálů podpořily i lékařské odbory, ačkoliv chystané změny se platů doktorů nedotknou. Slovenští lékaři si zlepšení svých platových podmínek vymohli před čtyřmi lety hromadnými výpověďmi, kterými paralyzovali provoz řady nemocnic. Zajistit alespoň akutní péči o pacienty pomáhaly slovenským zdravotnickým zařízením během protestu doktorů i téměř tři desítky českých vojenských lékařů. Slovenští lékaři se vrátili do práce až po příslibu tehdejší vlády stran pravého středu premiérky Ivety Radičové o postupném zvyšování jejich platů. Mzdy lékařů se pak postupně zvyšovaly.

Ohodnoťte tento článek!