Soud povolil odebrat DNA šéfa spermabanky kvůli testům otcovství

Nizozemský soud povolil testy DNA zemřelého ředitele spermabanky, které požadovala dvacítka osob narozených po mimotělním oplodnění kvůli podezření, že tento lékař je jejich biologický otec. Případ vyvolal v Nizozemsku velké pobouření.

Občanský soud v Rotterdamu ale dodal, že výsledky testů musejí zůstat tajné do doby, než budou povoleny další srovnávací testy týkající se „velkého množství dětí“ narozených po oplodnění ve zkumavce.

Lékař Jan Karbaat zemřel v dubnu v 89 letech. Rodiče i děti jej obviňují, že při oplodnění in vitro použil své sperma místo spermatu vybraného dárce. Sám Karbaat podle advokáta postižených rodin tvrdil, že je biologickým otcem 60 dětí ze zkumavky.

Případ dalo k soudu 22 osob narozených v 80. letech. Dožadovalo se posmrtného odebrání vzorků DNA, neboť lékař vzorky za života odmítal poskytnout. Potřebné předměty zajistil v lékařově bydlišti už 2. května soudní vykonavatel. Karbaatova rodina veškerá obvinění popírá.

Příslušná reprodukční klinika u Rotterdamu byla zavřena v roce 2009 kvůli administrativním nesrovnalostem zjištěným po mnoha stížnostech.

Ohodnoťte tento článek!