Soud v USA poslal do vězení provozovatele nelegální internetové lékárny

Federální soud ve Spojených státech poslal do vězení matku se synem, kteří po internetu nelegálně prodávali léky. Žena stráví za mřížemi tři roky, její syn dva. Na prodeji léků vázaných na předpis si přitom vydělali 1.3 miliony dolarů…

Uživatelům nabízeli analgetika, antibiotika, thyroidy a cytostatika, aniž by pacienti předložili lékařský recept. Nelegální činnost organizovala Betty Gormanová, která získávala léky na zfalšovaný licenční průkaz.

Vyšetřování ilegální činnosti začalo už v květnu 2001, kdy Betty a James Gormanovi museli ukončit činnost na dvou webových stránkách – younglifestyle.com a genericlifestyle.com.

Tehdy byli pachatelé propuštěni na kauci. Mezitím však stačili založit další čtyři internetové lékárny.

Obvinění: chtěli jsme jen pomoci

Zakladatelé stránek své počínání zdůvodnili v prohlášení na znepřístupněných stránkách younglifestyle.com: „Tyto stránky navštěvovala řada pacientů bez zdravotního pojištění, kteří si nákladné léky předepisované lékaři nemohou dovolit. Ve Spojených státech žije asi 75 milionů lidí bez zdravotního pojištění. Řada z nich se nachází ve stavu neustálé bolesti a agonie, protože nemají k potřebným lékům přístup,“ hájí svou činnost odsouzení a dodávají: “Je velmi smutné, že FDA a vláda Spojených států, které pracují ruku v ruce s řetězcem farmaceutických firem, se snaží zabránit aktivitám, jež mají pomoc zoufalým lidem.“

ČR: zatím žádný rozsudek

K nelegálnímu prodeji léků na internetu dochází i v České republice. Zatím však žádné tresty nepadly. Přes české internetové stránky se dají bez problémů sehnat různá anabolika. RedakceZdraví.Euro.cz po telefonickém hovoru s prodejcem zjistila, že za dostatečný finanční obnos je dealer schopen sehnat téměř jakékoliv prostředky podporující růst svalové hmoty. Mladý sportovec je pak prodejcem ujišťován, že žádné nebezpečí užíváním anabolik nehrozí. Na případy upozornila policii také Česká lékárnická komora. Vyšetřování však dodnes nijak nepokročilo.

Nezákonným prodejem léků na předpis po internetu si donedávna přivydělával také litoměřický internista, který propagoval léčiva proti obezitě na stránkách www.potrebujidoktora.cz. Lékař byl ochoten na základě pouhého e-mailového kontaktu zaslat léky na dobírku i těm pacientům, které v životě neviděl. Prodávané přípravky získával od místní lékárny; její pracovníci mu léky vydávali na recepty, které si vystavoval on sám.


DÁLE ČTĚTE:
Černý obchod s anaboliky na českém trhu
Lékař využil svůj web pro nelegální prodej léků

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz, 9.9. 2003

Ohodnoťte tento článek!