Soud viní ošetřovatelku z třinácti vražd

Mezi pacienty, které de Berková zavraždila, byly i čtyři děti a soudce z Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Policisté začali ošetřovatelku podezírat loni v září, když nečekaně…

Haag – Nizozemská zdravotní sestra podezřelá z vraždy třinácti pacientů, včera před soudem poprvé od svého zatčení promluvila. “ Jsem nevinná,“ byla její jediná slova v první den procesu, který sleduje celé Nizozemí.

Čtyřicetiletá Lucy de Berková podle vyšetřovatelů vraždila své oběti injekcí se smrtící dávkou draslíku a morfia. “ Mrtví po ní zůstávali ve všech třech nemocnicích, kde působila od února 1997 do září loňského roku, kdy byla zatčena,“ tvrdí vyšetřovatelé. Mezi pacienty, které de Berková zavraždila, byly i čtyři děti a soudce z Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Zavraždění netrpěli žádnou nevyléčitelnou nemocí, odpadá tedy možnost, že by de Berková zabíjela ze soucitu.

Policisté začali ošetřovatelku podezírat loni v září, když nečekaně zemřel pětiměsíční chlapec, kterého měla ve své péči.

Lékař přitom jen hodinu před chlapcovou smrtí prohlásil, že se jeho zdravotní stav lepší. Následná pitva podezření potvrdila, protože patolog v chlapcově krvi objevil smrtelnou dávku morfia. Vyšetřovatelé zpětně nařídili pitvu některých pacientů de Berkové a objevili tak další zavražděné oběti.

“ Lucy de Berková je typický případ psychopata s posedlostí zabíjet,“ popsal ošetřovatelku soudní psychiatr.

Podle policistů se de Berková v nemocnicích prokazovala padělaným diplomem o ukončení zdravotnického kursu. Před několika lety de Berková pracovala v kanadském Vancouveru jako prostitutka.

Soudní znalci, kteří celý případ sledují, se obávají, že obžaloba nemá dostatečné důkazy. “ O její vině nikdo nepochybuje, ale nevím, jestli se to žalobcům podaří dokázat,“ řekl právník David Hooek.

(bbc, iva), Střední Čechy, 18.9.2002

Ohodnoťte tento článek!