Španělsko šetří údajné interrupce v pokročilém těhotenství

Titulní obrázek

Úřady ve španělském Katalánsku dnes oznámily, že zahájily vyšetřování údajných nezákonných praktik na klinice v Barceloně, o nichž v neděli večer informovala dánská televize. Údajně jde o interrupce v pokročilém stupni těhotenství…

Madrid –

Dánská televize DR1 ve své reportáži pranýřovala to, že lékaři na soukromé klinice v Barceloně údajně prováděli umělé přerušení těhotenství až do 32. týdne u žen z evropských zemí, zejména z Francie, Německa, Velké Británie, Dánska a Španělska.

Reportérce DR1, která byla v osmém měsíci těhotenství a jejíž plod byl zdravý, nabídl španělský lékař, šéf nemocnice Clinica M.C. v Barceloně Carlos Morin, interrupci za 4000 eur (přes 100.000 Kč). Vše bylo zachyceno skrytou kamerou.

Umělé přerušení těhotenství je ve Španělsku možné od roku 1985 v některých případech: při znásilnění (do 12 týdnů), při deformaci plodu a ohrožení fyzického či psychického zdraví ženy (do 22 týdnů) a v případě vážného ohrožení života matky, kdy lze zákrok provést kdykoli.

Zástupce katalánského ministerstva zdravotnictví Lluis Torralba zdůraznil, že do Katalánska přicházelo za interrupcemi jen málo cizinek a v letech 1994-2006 se zákroku nepodrobila žádná Dánka a jen 95 Britek.

Vysvětlil dále, že jej před odvysíláním reportáže doktor Morín o záležitosti informoval a upozornil jej, že dánské reportérce se skrytou kamerou odmítl psychiatr kliniky souhlas s interrupcí, neboť zjistil, že hlubokou depresi pouze simulovala.

„Tato žena tvrdila, že je obětí násilí ze strany manžela a že trpí anxiozitou a depresemi,“ podal lékař svou verzi setkání s dánskou novinářkou. „Usoudil jsem, že bych ji měl alespoň vyslechnout. Po prohlídce u psychiatra jí však byla interrupce zamítnuta, neboť se ukázalo, že jde o falešnou pacientku,“ řekl Morín, kterého citovala španělská média.

Lékař, který 30 let vede kliniky specializující se na interrupce, zdůraznil, že jen zřídka praktikoval umělé přerušení těhotenství u žen ve stupni těhotenství vyšším než 30 týdnů.

O případu, který v Dánsku vzbudil pobouření, spolu budou jednat dánský ministr zdravotnictví Lars Lökke Rasmussen a jeho španělská kolegyně Elena Salgadová.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!