Španělští psychologové pomáhají zvládat situaci po atentátech

Španělští psychologové pomáhají tamním obyvatelům zvládat psychický šok po teroristických útocích v Madridu. Odbornou pomoc tisícovky psychologů využívá přes pět tisíc lidí. Odhaduje se, že kvůli událostem z 11. března trpí psychickými problémy kolem šesti procent obyvatel Madridu…

Větší náchylnost k dušením problémům mají přitom přistěhovalci. Španělští psychologové uvádějí, že imigranti, mezi kterými převládají lidé z Latinské Ameriky, potřebují nyní zvláštní psychologickou péči.

„Opustili svou zemi a rodinu a odešli vydělávat peníze, aby se měli lépe. Nyní se sami sebe ptají – proč jsem to všechno obětoval?“ řekl agentuře AFP psycholog Javier Fresneda, který pomáhá přistěhovalcům ze čtvrti El Pozo.

Někteří odešli před problémy ve vlastní zemi. Kolumbijec Julio Cesar utekl do Šapnělska kvůli gerilovým bojům, které v Kolumbii vládnou. Nyní leží v madridské nemocnici.

Tragédie ve španělské metropoli si podle posledních statistik vyžádala smrt 202 osob, z toho 37 cizinců ze čtrnácti různých zemí. Pozůstalí identifikují těla zemřelých v madridských márnicích. „Někteří přistěhovalci dosud neoznámili úřadům, že pohřešují své blízké. Obávají se, že by byli ze země deportováni,“ uvádějí psychologové.

Někteří pozůstalí musejí zařizovat repatriaci ostatků, mnohdy až na druhý konec světa. „Stále si myslí, že je to jen zlý sen, ale je to pravda. Je velmi důležité, aby tito lidé o své bolesti mluvili. A my jim v tom pomáháme,“ uvedl doktor Fresneda.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!